Oleje i płyny

Płyny Hamulcowe

2 minuty czytania

Większość kierowców uzależnia niezawodność samochodowych hamulców hydraulicznych tylko i wyłącznie od stanu elementów ciernych, jednakże praktyka pokazuje, że niezwykle ważne są także aktualne właściwości płynu hamulcowego.

Do głównych zadań płynu roboczego w hydraulicznym układzie hamulcowym jest przenoszenie do elementów wykonawczych, czyli cylinderków lub zacisków hamulcowych, siły wywieranej przez kierowcę i systemy wspomagające na tłok centralnej pompy.

Działanie hamulców ciernych polega na zamianie energii kinetycznej pojazdu na energię cieplną, która rozpraszana jest w powietrzu chłodzącym okładziny i tarcze bądź bębny hamulcowe. Warto jednak zaznaczyć, że spora ilość tego ciepła jest przenoszona wprost do płynu hamulcowego, który znajduje się w bezpośrednim kontakcie z rozgrzanymi hamulcami i jego temperatura wzrasta (czasem nawet aż do stanu wrzenia). W takim płynie powstają wówczas tzw. „korki parowe”, które uniemożliwiają szybkie i sukcesywne przeniesienie siły, ze względu na to, iż ściśliwość gazów jest o wiele większa niż cieczy. Stąd też częsty efekt tzw. „miękkiego pedału” w trakcie gwałtownego hamowania. Właśnie z tych przyczyn płyny hamulcowe odznaczają się wysoką temperaturą wrzenia, która przekracza w nowoczesnych produktach tego rodzaju nawet 300°C!

Jak mierzyć stan płynu? Można to zrobić specjalnym przyrządem, ale ponieważ płyn hamulcowy się nie miesza, pomiar daje informację o stanie tylko w zbiorniczku. Gorsza sytuacja może przedstawiać się przy kołach i w celu sprawdzenia faktycznego stanu płynu, tj. w miejscu, w którym zagrożenie korkami parowymi jest największe, należy ściągnąć koło i spuścić trochę płynu.

Fakt faktem, często nie ma sensu tracić czasu na tego typu pomiary, ponieważ w niewiele dłuższym czasie możemy wymienić płyn i będziemy pewni, że hamulce będą sprawne w nawet najbardziej wymagających warunkach.

Co do wymiany płynu hamulcowego, to jest ona stosunkowo mało skomplikowaną czynnością. Jedyne co będzie potrzebne to tylko zestaw podstawowych narzędzi i podstawki pod samochód, ponieważ trzeba będzie odkręcić wszystkie koła. Do tego procesu wymagane są dwie osoby. Wymiana płynu hamulcowego następuje bowiem w taki sposób, że jedna z osób siedzi w kabinie i naciska cyklicznie pedał hamulca, natomiast druga odkręca i zakręca odpowietrznik przy zacisku hamulcowym.

Pompowanie płynu przeprowadza się do chwili, kiedy będzie wypływał czysty płyn. Wskazówka: aby nie rozlewać płynu, warto założyć na odpowietrznik przezroczysty gumowy przewód. Operacja jest powtarzana za każdym razem, dla wszystkich kół. Oczywiście co pewien czas uzupełniamy płyn w zbiorniczku, aby nie zapowietrzyć układu. Nie ma potrzeby najpierw spuszczać całego płynu, a potem dopiero napełniać nowym i odpowietrzać układ.

Co jest warte zaznaczenia, przed kupnem i aplikacji płynu należy upewnić się jaki rodzaj znajduje się w naszym samochodzie, ponieważ nie powinno się mieszać różnych płynów (R3 z DOT-4). Wielu użytkowników może jednak ucieszyć fakt, że w zdecydowanej większości samochodów obowiązuje płyn DOT-4, tak więc możliwość pomyłki jest mocno ograniczona.

Powiązane artykuły
Oleje i płyny

Jak wymienić olej silnikowy?

2 minuty czytania
Olej silnikowy to podstawowy płyn eksploatacyjny w samochodzie, którego wymiana to niestety dosyć często bagatelizowana czynność. Tymczasem zużyty olej do silnika nie…
Oleje i płynySilnik

Wymiana oleju silnikowego

1 minuty czytania
Żaden silnik nie przeżyje bez odpowiedniego smarowania. Dlatego regularna wymiana oleju silnikowego to bardzo istotny aspekt czynności serwisowych. Kiedy najlepiej wymienić olej…
Oleje i płyny

Czy oleje syntetyczne mają tylko wady?

2 minuty czytania
W najnowszych modelach samochodów używane są wyłącznie syntetyczne oleje silnikowe. Pierwszy na rynku pojawił się ponad 30 lat temu – był to…

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *