Informacje

Szyby samochodowe

2 minuty czytania

Choć wielu być może bagatelizuje ich znaczenie, szyby samochodowe to niezwykle ważny element każdego auta. Jeśli są uszkodzone, lub też pobrudzone mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów.

Często ten problem jest traktowany marginalnie, o czym możemy się przekonać oglądając brudne szyby na ulicach i samochody ze zużytymi wycieraczkami. Warto natomiast podkreślić, że słaba widoczność jest przyczyną bardzo dużej części wypadków drogowych.

Sytuacja tego typu znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości, co potwierdzają badania. Według analizy sieci serwisowej auto szyb NordGlass z ośrodkiem badawczym Millward Brown SMG/KRC aż 26% kierowców jeździ z uszkodzonymi szybami. Z kolei 13% ankietowanych przyznało, że w ogóle nie interesują się stanem szyb we własnym aucie. Z drugiej jednak strony, znaczna większość użytkowników zdaje sobie sprawę, że szyby są istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze.

Przykładowo, jazda z pękniętą szybą to nie tylko duże ograniczenie widoczności, ale także i możliwość otrzymania mandatu, czy zatrzymania dowodu rejestracyjnego przy kontroli drogowej. Taryfikator przewiduje za takie niedopatrzenie 250 zł. Stan szyby samochodowej leży w gestii tylko i wyłącznie kierowcy.

Dlaczego więc sporo kierowców tak opieszale pochodzą do serwisowania szyby w samochodzie? Być może dzieje się tak dlatego, że panuje przekonanie, że naprawy szyb są niezwykle drogie i czasochłonne.

Tymczasem wcale nie musi tak być. Zazwyczaj naprawa szyby trwa około pół godziny, natomiast wymiana – półtorej godziny. Wymiana dotyczy tylko takich odprysków, które zdążyły się powiększyć. Konkretnie, szyba kwalifikuje się do wymiany, jeśli uszkodzenie jest większe niż 24 mm i oddalone ponad 10 cm od krawędzi. Jeśli natomiast uszkodzenie jest małe i znajduje się blisko krawędzi, śmiało można je naprawiać – najlepiej zrobić to szybko, bowiem odpryski i pęknięcia na szybie szybko rozprzestrzeniają się po całej szybie.

Tak jak wspominaliśmy, uszkodzenia to nie jedyne czynniki, które doskwierają przy eksploatacji szyb samochodowych. Uciążliwe są też wszelki zabrudzenia, warto więc dbać o czystość przedniej i tylnej szyby oraz całego oświetlenia.

Jest to bardzo ważne szczególnie w okresie zimowym – wielu kierowców nie chce się rano odśnieżać auta, wyruszają w trasę z zaśnieżoną szybą, lampami i dachem, a to może zakończyć się tragedią. Podsumowując – warto dbać o czystość samochodu niezależnie od jego modelu, wieku i przeznaczenia.

Powiązane artykuły
Informacje

Jakie narzędzia warsztatowe wybrać?

2 minuty czytania
Narzędzia warsztatowe stanowią szerokie spektrum możliwości wyboru. Skompletowanie tych odpowiednich, będzie podyktowane zakresem prac, do których ich użyjemy. Jak wiadomo, część zainteresowanych…
Informacje

Zalety bagażników na hak

1 minuty czytania
Sezon urlopowy trwa w najlepsze, a piękna pogoda zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Wielu Polaków z różnych przyczyn nie decyduje się…
Informacje

Najczęściej spotykane usterki zawieszenia w samochodzie

2 minuty czytania
Stan naszych dróg, zmienny klimat, trudne zimowe warunki oraz ilość pokonanych kilometrów z pewnością mają znaczny wpływ na nasze zawieszenie oraz jego…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *