Hamulce

Wymiana pompy hamulcowej

2 minuty czytania

Pompa hamulcowa to bardzo istotny element układu hamulcowego. Użytkownicy rzadko mają świadomość tego, że pompa pełni bardzo ważną funkcję, a wszelkie usterki w jej obszarze mogą być niezwykle niebezpieczne dla kierowcy i pasażerów.

wymiana-pompy-hamulcowejUrządzenie to odpowiada za pompowanie płynu hamulcowego, który przewodami trafia do hamulców. Praca pompy hamulcowej regulowana jest przy pomocy dźwigni, która połączona z pedałem hamulca skutecznie spełnia swoją rolę. Ze względu na prostotę konstrukcji najbardziej rozpowszechnionym typem pomp hamulcowych są pompy tłokowe.

Dlaczego pompa hamulcowa ulega zużyciu?

Z względu na wielokrotnie powtarzany w codziennej eksploatacji samochodu ruch tłoka wewnątrz obudowy pompy hamulcowej, uszczelnienia mogą z czasem ulec zużyciu. Taka sytuacja może doprowadzić do wycieku płynu pomiędzy sekcjami pompy oraz wycieki na zewnątrz układu hamulcowego. Ubywający płyn nie tylko zmniejsza skuteczność hamulców, ale również wpływa negatywnie na elementy znajdujące się w pobliżu pompy – między innymi negatywny wpływ na lakierowane powierzchnie.

Wymiana pompy hamulcowej

Gdy zachodzi konieczność wymiany pompy hamulcowej należy zgłosić się do warsztatu, gdyż samodzielna wymiana może okazać się zbyt ryzykowna. Czynności związane z wymianą tego podzespołu wymagają bowiem napełnienia układu hamulcowego nowym płynem i odpowietrzenia. Sama wymiana pompy sprowadza się do odkręcenia przewodów oraz śrub mocujących pompę do serwomechanizmu. Montaż przebiega w odwrotnej kolejności.

O czym należy pamiętać?

Pierwszym krokiem powinien być zakup odpowiedniego modelu. Może się to okazać trudne ze względu na sporą ilość podrabianych zamienników, które za atrakcyjną cenę można kupić w sieci. Polecamy wam ofertę polskiego, zaufanego dystrybutora, gdzie znajdziecie pompy hamulcowe wyłącznie znanych producentów. Bogata oferta pomp hamulcowych dostępna pod adresem http://www.nowe-hamulce.pl/pompa,hamulcowa/k,100026/ jest kompatybilna z większością samochodów, które można spotkać na polskich drogach.

Jeśli chodzi o czynności montażowe, to pamiętajcie, by po odpowietrzeniu układu hamulcowego wykonać jazdę próbną w celu zweryfikowania prawidłowego działania hamulców. W przypadku niektórych modeli pomp hamulcowych producenci dopuszczają wymianę samych uszczelnień tłoczka; pamiętajcie jednak, że jeśli obudowa pompy jest zużyta, to spowoduje to szybkie zniszczenie nowych uszczelek i znów dojdzie do awarii. Warto zainwestować w wymianę kompletnej pompy, by cieszyć się sprawnym układem hamulcowym i bezpieczeństwem na drodze.

Powiązane artykuły
Hamulce

Możliwe usterki hamulców

2 minuty czytania
Samochody z roku na rok mają coraz lepsze osiągi, a konstruktorzy prześcigają się w zapewnieniu coraz krótszej drogi hamowania ich nowych produktów….
Hamulce

Jakie klocki wybrać do swojego samochodu?

1 minuty czytania
Klocki w twoim samochodzie pylą, piszczą i nadszedł najwyższy czas na ich wymianę? W tym artykule dowiesz się jak wybrać odpowiednie klocki…
Hamulce

Odpowietrzanie systemu hamulcowego

1 minuty czytania
Eksploatacja samochodu niesie ze sobą ciągłą potrzebę serwisowania i kontroli systemu hamulcowego – kupna nowych tarcz hamulcowych, klocków etc. Wielu z nas…

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *