Porady

Jak wybrać łańcuchy na koła?

2 minuty czytania

Polska zima potrafi zaskoczyć. W ekstremalnych warunkach pogodowych, którym towarzyszą gwałtowne opady dużych ilości śniegu, kierowcy mogą przydać się łańcuchy na kołach, zwiększające przyczepność kół do nawierzchni. Czym się kierować przy ich wyborze? 

Zdaniem specjalistów kierowca przy wyborze łańcuchów powinien pamiętać o kilku ważnych rzeczach i przede wszystkim zastanowić się, jak często mogą mu się przydać.

jak dobrać łańcuchy na koła

Potrzeby kierowcy

Prawidłowy dobór łańcuchów najlepiej rozpocząć od określenia w możliwie jak największym przybliżeniu tego, jak często i w jakich warunkach będą one używane. Poza kwestią sumy środków, które możemy przeznaczyć na łańcuchy, najważniejsza jest sprawa potrzeb. Jeśli przypuszczamy, że łańcuchy mogą okazać się przydatne, chociażby raz w roku lub nawet rzadziej, to raczej nie ma większego sensu inwestować w tego typu sprzęt, tym bardziej, że wszelkie zaawansowane konstrukcje nie należą do tanich. W przypadku, gdy macie pewność, że łańcuchy będą Wam najprawdopodobniej potrzebne wiele razy – np. w trudnym, górskim terenie – to już wtedy można rozważyć zakup droższego i tym samym bardziej komfortowego w użytkowaniu oraz pewniejszego sprzętu.

Montaż łańcuchów

Rynek motoryzacyjny jest pełen różnych technologii, które nie ominęły także łańcuchów na koła. W sklepach znajdziecie modele stworzone przy użyciu różnych technik, które mają wpływ m.in. na sposób montażu danego egzemplarza. Kłopotliwe w montażu mogą okazać się np. łańcuchy najazdowe, które stosuje się praktycznie tylko do samochodów ciężarowych, bądź pojazdów odśnieżających i wózków widłowych. W przypadku samochodów osobowych dominują łańcuchy z systemami szybkiego montażu tj. rozwiązania samonapinające się, nie wymagające zatrzymania po kilkudziesięciu metrach w celu dociągnięcia łańcuchów. Z punktu widzenia kierującego najbardziej wygodnym modelem są bez wątpienia tzw. łańcuchy nakładki, które montuje się jedynie od zewnętrznej strony koła. Minusem takiego rozwiązania jest jednak cena, która do małych nie należy.

Przepisy prawne

Bardzo istotną kwestią odnośnie łańcuchów na koła jest prawo, które w poszczególnych krajach różnie traktuje ten element wyposażenia samochodu. Osobne przepisy dotyczące łańcuchów wynikają z zasady uwarunkowania geograficzno-klimatycznego i sprawiają, że w niektórych regionach użycie łańcuchów może być podczas zimy koniecznością. W Polsce nie ma obecnie obowiązku posiadania łańcuchów. Wymóg ich zastosowania dotyczy jedynie niektórych odcinków dróg, odpowiednio oznaczonych znakami nakazu. Oczywiście użycie łańcuchów dozwolone jest również w innych przypadkach, jeżeli jest to uzasadnione warunkami panującymi na drodze.

Wybierając łańcuchy, warto sprawdzić także, czy mają one jakieś atesty, bądź certyfikaty. Jednymi z najpopularniejszych na kontynencie są austriackie Ö-Norm, niemieckie TÜV oraz włoskie CUNA, które potwierdzają zgodność danego egzemplarza ze standardami krajowymi/europejskimi. W niektórych państwach dozwolone jest bowiem używanie tylko łańcuchów posiadających odpowiedni certyfikat.

Prawidłowego doboru konkretnych łańcuchów można dokonać zarówno w punktach sprzedaży detalicznej, jak i przez Internet. W obu przypadkach trzeba znać podstawowe informacje względem samochodu– m.in. dane dotyczące rozmiarów opon, czyli szerokości przekroju, wysokości profilu oraz średnicy osadzenia. Bezpiecznej drogi!

Powiązane artykuły
Porady

Naprawa i wymiana układu wydechowego w samochodzie – kiedy i jak ją wykonać?

2 minuty czytania
Zadaniem układu wydechowego samochodu jest odprowadzanie i filtrowanie spalin wydostających się z komory spalania silnika. Układ ten obejmuje takie części jak kolektor…
Porady

Jak poprawnie używać sprzęgła?

2 minuty czytania
Sprzęgło to podzespół, o który warto dobrze się zatroszczyć. Trzeba pamiętać, że sprzęgło jest niezbędne, aby móc zmieniać biegi, tak więc jeśli…
Porady

Jak bezpiecznie naładować akumulator?

2 minuty czytania
Nawet najlepszy samochód nie będzie mógł odpalić jeżeli jego akumulator zostanie rozładowany. Prostowniki lub nowsze ładowarki z mikroprocesorem pozwalają na przywrócenie niezbędnego…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *