Chłodnica klimatyzacji

Chłodnica klimatyzacji, zwana również skraplaczem lub kondenserem, jest częścią podatną na usterki. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu lokalizacji skraplacza. Dzisiaj przyjrzymy się tej części i omówimy najczęstsze awarie.

Chłodnica to najbardziej narażona na awarie część układu klimatyzacji. W Polsce otwiera się coraz więcej serwisów klimatyzacji, jednak należy pamiętać, że serwisowanie układu to nie tylko nabicie czynnika, ale szereg innych czynności.

Podstawową usterką chłodnicy klimatyzacji jest nieszczelność. Największym wrogiem skraplacza jest zaś korozja. Wszystko bowiem bierze się z materiału, z jakiego jest wykonany, a mianowicie – aluminium. Aluminium to tworzywo, które bardzo łatwo się utlenia, a połączenie soli i wilgoci bywa dla niego zabójcze. Taka mieszanka doprowadza do korozji elektrochemicznej, która w bardzo krótkim czasie doprowadza chłodnicę do rozszczelnień. Dotyczy to nie tylko skraplacza, ale także i innych komponentów systemu klimatyzacji, dlatego, że nieszczelna chłodnica oznacza także wycieki oleju smarującego kompresor.

Jest to tym bardziej niebezpieczne, jeśli posiadamy samochód ze sprężarkami o zmiennej wydajności, które wymagają stałego smarowania. W takim wypadku możemy zatrzeć sprężarkę nawet wtedy, gdy nie włączymy klimatyzacji. Sprawę komplikuje fakt, że dla przeciętnego użytkownika rozpoznanie, czy w systemie jest czynnik, czy go nie ma, jest bardzo trudne. Suma sumarum, możliwe, że do wymiany mieć będziemy także sprężarkę, która do tanich nie należy.

Jeśli zdecydujemy się na wymianę skraplacza, warto wymienić także osuszacz. Powinno się to zrobić szczególnie jeśli układ klimatyzacji w naszym samochodzie był nieszczelny. W takim wypadku bardzo możliwe bowiem, że osuszacz zatracił zdolności higroskopijne, i system nie będzie chroniony przed wilgocią.

Jeśli dokonamy wymiany poszczególnych części układu klimatyzacji, należy sprawdzić szczelność całego systemu. W tym celu korzystamy z azotu, a następnie uzupełniamy płyn chłodzący i olej. Teraz możemy wykonać specjalny test. Jeśli wszystko jest w porządku, możemy cieszyć się chłodem w kabinie w nawet najbardziej upalny, letni dzień.

Tagi: , , , , ,

Wpis znajduje się w kategorii: Artykuły, Układ chłodzenia

Brak odpowiedzi na “Chłodnica klimatyzacji”

  1. Klimatyzacja w samochodzie | Znacznik.info - Informacje, strony, firmy Napisał:

    […] konstrukcją. Każda składa się z kilku podstawowych elementów. Jednym z nich jest chłodnica klimatyzacji, zwana też skraplaczem. Chłodnica umieszczona jest z przodu pojazdu, najbliżej jak się da wlotu […]

Dodaj komentarz