Silnik

Jak dobrać świece zapłonowe?

1 minuty czytania

Świece zapłonowe wykorzystuje się w samochodach do wywoływania zapłonu sprężonej w cylindrze silnika mieszanki benzyny z powietrzem. Z uwagi na ciężkie warunki pracy, świece wymagają szczególnej troski ze strony użytkowników danego pojazdu. 

Jak wybrać odpowiednie świecie?

świeca zapłonowa

Świeca zapłonowa.

Prawidłowy dobór świec jest bardzo istotny. Świece nawet mające taki sam wygląd, mogą charakteryzować się bowiem różnymi parametrami, a to oznacza, że nie będą one pasować do konkretnego modelu samochodu. Zaleca się zasięgnięcia odpowiedniej informacji o zalecanym typie świec z instrukcji obsługi pojazdu oraz z katalogów producentów świec.

Jak często wymieniać świece zapłonowe?

Świece zapłonowe najlepiej wymieniać dokładnie z taką częstotliwością, jaka zalecana jest przez producenta samochodu. Stosowną informację znajdziecie w instrukcji obsługi pojazdu. Należy potraktować podaną  informację z należytą troską nawet jeśli na pierwszy rzut oka, czy też w ocenie mechanika, świece zapłonowe wyglądają całkiem nieźle.

Czy produkt nieznanej marki to ryzyko?

Nie warto korzystać z 'fałszywych promocji’ w sieci, bo dacie się nabrać na produkty niewiadomego pochodzenia. To bardzo istotne bowiem pozorne oszczędności mogą doprowadzić do bardzo poważnych awarii. Świeca niskiej jakości może się rozpaść w trakcie pracy, a resztki elektrody wpadną do silnika. To wywoła z kolei sporą i kosztowną w likwidacji, usterkę lub szereg uszkodzeń w układzie. Warto pamiętać o starej zasadzie – Chytry dwa razy traci.

O czym świadczy wygląd świecy zapłonowej?

Wygląd świecy zapłonowej rzeczywiście może dostarczyć pewnych informacji odnośnie kondycji jednostki napędowej. Jeśli świeca będzie zaolejona, oznacza to zwykle, że silnik jest mocno wyeksploatowany. Z kolei, świeca pokryta sadzą nakierowuje na wykorzystywanie w samochodzie niewłaściwego składu mieszanki paliwowo-powietrznej. Nadtopiona świeca wskazuje natomiast na liczne przeciążenia termiczne w wyniku nieprawidłowego ustawienia zapłonu, zaś świeca rozerwana na strzępy jednoznacznie sygnalizuje o bardzo złym stanie silnika, który wymaga natychmiastowej interwencji mechanika.

Powiązane artykuły
Silnik

Jak działa sonda lambda w samochodzie i jak rozpoznać jej awarię?

2 minuty czytania
Sonda lambda umieszczana w samochodach jest to czujnik, który mierzy zawartość tlenu w spalinach. Wysyła ona sygnał do sterownika silnika, który z…
Silnik

Pasek klinowy. Czynniki wpływające na jego żywotność i funkcjonowanie

2 minuty czytania
Choć budowa i zasada działania paska klinowego są niewiarygodnie proste, bez wątpienia należy on do najważniejszych części silnika samochodowego. Początkowo jego rola…
Silnik

Przepustnica powietrza - co to jest? Jakie są objawy awarii? Jak ją samodzielnie wymienić?

2 minuty czytania
Ile osób wsiadając do samochodu zastanawia się nad tym, jak dokładnie działa silnik oraz jakie procesy muszą nastąpić, aby wprawić w ruch…

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *