Porady

Nowe czy używane? Kupujemy opony na sezon letni

2 minuty czytania

Każdy kierowca, wcześniej czy później, staje przed dylematem kupna opon do swojego samochodu. Największy problem sprawia im przede wszystkim wybranie odpowiednich opon letnich. Lepiej kupić nowe ogumienie, czy też postawić na używane? Zasugerować się marką producenta i wysoką ceną, czy też zdać się na tańsze opony krajowe?

Przed zakupem

 

Dobór opon letnich powinien być przede wszystkim uzależniony od konkretnego modelu samochodu (auto miejskie, kompaktowe, sportowe, SUV, itd.), a także od mocy jednostki napędowej oraz stylu jazdy kierowcy. Ważne jest również właściwe dobranie rozmiaru opon. Istotne informacje na ten temat dostarcza na pewno producent auta. Oczywiście, jest możliwe dobranie zamienników, jednak różnica średnicy koła po jego założeniu nie może przekraczać 2 proc. średnicy koła w porównaniu z ogumieniem rekomendowanym przez producenta. Trzeba wziąć pod uwagę również rodzaj bieżnika opony, a więc czy będzie to bieżnik symetryczny, asymetryczny czy może kierunkowy.

Droższe, lecz sprawdzone

 

Zazwyczaj letnie opony oferowane przez renomowanych, światowych producentów (np. Michelin, Goodyear, Continental, Bridgestone) mają lepsze osiągi i parametry od tych tańszych opon niższej klasy. Kupując takie ogumienie, za które trzeba jednak odpowiednio zapłacić, na pewno zyskujemy opony bardzo ciche i stabilne, odporne na przegrzanie oraz wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Na takich wysokiej klasy oponach nie powinni oszczędzać zwłaszcza właściciele aut sportowych, limuzyn i ogólnie rzecz ujmując samochodów z tzw. górnej półki.

Chińskie, bieżnikowane czy może klasy premium?

 

Kierowcy dysponujący dość ograniczonym budżetem mają do wyboru trzy chyba najbardziej popularne obecnie opcje, a mianowicie zakup tanich opon chińskich, używanego ogumienia klasy premium lub opon bieżnikowanych. Z tego typu ofert powinni korzystać przede wszystkim właściciele samochodów niższej klasy, które poruszają się głównie w miejskim gąszczu drogowym. Kupując tego typu opony trzeba szczególnie trzymać się na baczności. Rzadko używane opony letnie można kupić w niemal idealnym stanie. Często są to stare, żle przechowywane lub naprawiane opony, których świetność dawno już przeminęła. Pamiętajmy zatem, że przed zapłaceniem za ogumienie, należy je dokładnie obejrzeć i sprawdzić, a także oszacować ich stan techniczny po założeniu na osie samochodu.

Co do tanich chińskich opon, to mają one jeden znaczący problem związany z samym etapem produkcyjnym. Powtarzalność produkcji chińskich opon pozostawia dużo do życzenia i bardzo często zdarza się, że kupując cały komplet opon, jedna z nich okazuje się cięższa od pozostałych. Nie są odosobnione również przypadki odklejającego się bieżnika lub ukrytych wad fabrycznych, które wychodzą na jaw dopiero po jakimś czasie ich użytkowania.

Powiązane artykuły
Porady

Naprawa i wymiana układu wydechowego w samochodzie – kiedy i jak ją wykonać?

2 minuty czytania
Zadaniem układu wydechowego samochodu jest odprowadzanie i filtrowanie spalin wydostających się z komory spalania silnika. Układ ten obejmuje takie części jak kolektor…
Porady

Jak poprawnie używać sprzęgła?

2 minuty czytania
Sprzęgło to podzespół, o który warto dobrze się zatroszczyć. Trzeba pamiętać, że sprzęgło jest niezbędne, aby móc zmieniać biegi, tak więc jeśli…
Porady

Jak bezpiecznie naładować akumulator?

2 minuty czytania
Nawet najlepszy samochód nie będzie mógł odpalić jeżeli jego akumulator zostanie rozładowany. Prostowniki lub nowsze ładowarki z mikroprocesorem pozwalają na przywrócenie niezbędnego…

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *