Porady

Części samochodowe – nowe czy używane?

2 minuty czytania

Polska rozwija się stosunkowo szybko, natomiast jako społeczeństwo wciąż ekonomicznie pozostajemy w tyle za najbogatszymi państwami Unii Europejskiej. Z tego też powodu, przeciętny Kowalski często szuka oszczędności – także naprawiając swoje auto. Objawia się to chociażby tym, że kupuje używane części samochodowe. Czy jednak opłaca się kupować używane części? Czy ta pozorna oszczędność w przyszłości nie odbije nam się czkawką?

Warto zaznaczyć, że w niektórych przypadkach zakup części samochodu wycofanego z eksploatacji może być karalny, a odpowiedzialny właściciel może zapłacić za to nawet 100 tys. zł! Mimo tego, dane są niepokojące, szacuje się bowiem, że blisko 3/4 wszystkich braków rozpływa się w szarej strefie.

Na giełdach samochodowych i w internecie pełno jest różnych ofert na używane części samochodowe – lub „prawie nowe części samochodowe”. Jeśli prowadzimy sprzedaż tego typu części, należy zwracać uwagę co tak de facto sprzedajemy. Części samochodowe wycofane z eksploatacji, mogą być bowiem zdemontowane wyłącznie przez certyfikowane punkty demontażu. Jeśli nie zastosujemy się do tych przepisów, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska może nałożyć karę od 10 do nawet 100 tys. zł.

Tak czy siak, części używanych powinniśmy raczej unikać przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo, a raczej jego zagrożenie. W dzisiejszych czasach rynek jest pełen markowych zamienników, które są przystępne cenowo, a są jakościowo zbliżone bądź takie same jak oryginał (często producent części na pierwszy montaż oferuje swoje produkty również na „aftermarkecie”). Dają one gwarancję jakości, niezawodności i bezpieczeństwa. Będą także w 100% dopasowane do naszego samochodu.

Musimy jednak zaznaczyć, że nie prezentujemy radykalnego stanowiska, i w niektórych przypadkach kupno używanych części jest korzystne. Mowa tutaj chociażby o częściach karoseryjnych – zderzakach, progach etc. Takie części, o ile są w dobrym stanie, bardzo łatwo zamontować do naszego auta, a zdarza się nawet, że uda nam się tanio kupić część „pod kolor”. Nie wpłynie to negatywnie na nasze bezpieczeństwo, a będzie korzystne przed wieloma względami.

Nie zalecamy natomiast kupna używanych części eksploatacyjnych – tarcz, klocków, chłodnic, filtrów czy opon. Może się bowiem okazać, że tuż po montażu, części te nie będą nadawać się do użytku.

Powiązane artykuły
Porady

Naprawa i wymiana układu wydechowego w samochodzie – kiedy i jak ją wykonać?

2 minuty czytania
Zadaniem układu wydechowego samochodu jest odprowadzanie i filtrowanie spalin wydostających się z komory spalania silnika. Układ ten obejmuje takie części jak kolektor…
Porady

Jak poprawnie używać sprzęgła?

2 minuty czytania
Sprzęgło to podzespół, o który warto dobrze się zatroszczyć. Trzeba pamiętać, że sprzęgło jest niezbędne, aby móc zmieniać biegi, tak więc jeśli…
Porady

Jak bezpiecznie naładować akumulator?

2 minuty czytania
Nawet najlepszy samochód nie będzie mógł odpalić jeżeli jego akumulator zostanie rozładowany. Prostowniki lub nowsze ładowarki z mikroprocesorem pozwalają na przywrócenie niezbędnego…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *