Filtry

Filtry powietrza

1 minuty czytania

Filtr powietrza jest potrzebny do poprawnej pracy jednostki napędowej auta, dlatego też mówi się o nim jak o jednym z najważniejszych filtrów w samochodzie.

Jakie jest główne zadanie filtra powietrza? Żeby odpowiedzieć na to pytanie trzeba powiedzieć, że silniki samochodowe prócz paliwa zużywają duże ilości powietrza, trafiającego do nich wprost z zewnątrz. Wspomniane powietrze ma w sobie wiele zanieczyszczeń takich jak kurz, drobinki kwarcu, sadza czy piasek. Zadaniem filtra jest właśnie niedopuszczenie tychże brudów do silnika, dzięki czemu nie powstaje przyspieszone zużycie tłoków czy cylindrów. Ponadto, część ta redukuje szumy, które powstają przez zasysane powietrze.

Należy pamiętać, że filtr powietrza podlega regularnej wymianie, ze względu na intensywną eksploatację. Jest to tym bardziej ważne, ponieważ zużyty czy zatkany filtr powietrza może stać się powodem zwiększonego zużycia paliwa, spadku mocy silnika i powstawania bogatszej mieszanki w silnikach gaźnikowych. Dodatkowo, nasz samochód wydziela do atmosfery o wiele więcej szkodliwych związków chemicznych., w sytuacji gdy filtr powietrza jest zużyty/zatkany.

Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem wśród producentów filtrów powietrza jest wkład filtrujący, wykonany z suchego, porowatego papieru. Niezwykle istotne jest, aby przy wymianie filtra powietrza wybierać znanych, renomowanych producentów. Wśród nich eksperci wymieniają przede wszystkim Manna, Filtrona, Hengsta, Mahle czy Knechta. Poza tym, powinniśmy również sprawdzić, czy wkład ma atest fabryczny producenta naszego samochodu.

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie – co ile należy wymieniać filtr powietrza? Najczęstszą wartością jest przebieg od 10 do 40 tys. km. Praktyka jednak pokazuje, że w polskich warunkach powinniśmy robić to częściej. Cena filtrów nie jest wysoka, bowiem oscyluje w granicach kilkudziesięciu PLN, a dzięki wymianie możemy uchronić nasz silnik od ewentualnych usterek.

Jeśli tego chcemy, możemy z łatwością samodzielnie sprawdzić stan filtra powietrza. Większość producentów samochodów zadbała o to, by można było go zainstalować przy pomocy narzędzi znajdujących się w domu, takich jak np. śrubokręt.

Powiązane artykuły
Filtry

Dlaczego należy wymieniać filtr oleju silnikowego?

2 minuty czytania
Każdy kierowca doskonale wie, że okresowa wymiana oleju to jego obowiązek, którego zaniedbanie może skończyć się przykrą awarią silnika, która niestety wygeneruje…
Filtry

Wymiana filtra kabinowego

2 minuty czytania
Wielu kierowców interpretuje takie objawy jak zaparowane szyby, niewydajny układ klimatyzacji, czy brzydki zapach jako usterki układu klimatyzacji. Tymczasem, mimo napełnienia i…
Filtry

Filtry paliwa

2 minuty czytania
Filtry paliwa to część, która odpowiada w aucie za czyszczenie zanieczyszczonego paliwa. Wśród filtrów paliwa rozróżniamy trzy główne typy: filtry przewodowe do…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *