Filtry powietrza

Filtr powietrza jest potrzebny do poprawnej pracy jednostki napędowej auta, dlatego też mówi się o nim jak o jednym z najważniejszych filtrów w samochodzie.

Jakie jest główne zadanie filtra powietrza? Żeby odpowiedzieć na to pytanie trzeba powiedzieć, że silniki samochodowe prócz paliwa zużywają duże ilości powietrza, trafiającego do nich wprost z zewnątrz. Wspomniane powietrze ma w sobie wiele zanieczyszczeń takich jak kurz, drobinki kwarcu, sadza czy piasek. Zadaniem filtra jest właśnie niedopuszczenie tychże brudów do silnika, dzięki czemu nie powstaje przyspieszone zużycie tłoków czy cylindrów. Ponadto, część ta redukuje szumy, które powstają przez zasysane powietrze.

Należy pamiętać, że filtr powietrza podlega regularnej wymianie, ze względu na intensywną eksploatację. Jest to tym bardziej ważne, ponieważ zużyty czy zatkany filtr powietrza może stać się powodem zwiększonego zużycia paliwa, spadku mocy silnika i powstawania bogatszej mieszanki w silnikach gaźnikowych. Dodatkowo, nasz samochód wydziela do atmosfery o wiele więcej szkodliwych związków chemicznych., w sytuacji gdy filtr powietrza jest zużyty/zatkany.

Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem wśród producentów filtrów powietrza jest wkład filtrujący, wykonany z suchego, porowatego papieru. Niezwykle istotne jest, aby przy wymianie filtra powietrza wybierać znanych, renomowanych producentów. Wśród nich eksperci wymieniają przede wszystkim Manna, Filtrona, Hengsta, Mahle czy Knechta. Poza tym, powinniśmy również sprawdzić, czy wkład ma atest fabryczny producenta naszego samochodu.

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie – co ile należy wymieniać filtr powietrza? Najczęstszą wartością jest przebieg od 10 do 40 tys. km. Praktyka jednak pokazuje, że w polskich warunkach powinniśmy robić to częściej. Cena filtrów nie jest wysoka, bowiem oscyluje w granicach kilkudziesięciu PLN, a dzięki wymianie możemy uchronić nasz silnik od ewentualnych usterek.

Jeśli tego chcemy, możemy z łatwością samodzielnie sprawdzić stan filtra powietrza. Większość producentów samochodów zadbała o to, by można było go zainstalować przy pomocy narzędzi znajdujących się w domu, takich jak np. śrubokręt.

Tagi: , , , ,

Wpis znajduje się w kategorii: Filtry

Dodaj komentarz