Porady

Jak samodzielnie wymienić akumulator?

2 minuty czytania

Jak każdy podzespół, również akumulator po pewnym czasie wymaga wymiany. Jeżeli wskaźnik pracy akumulatora przyjmuje kolor biały, ewentualnie żółty, oznacza to, że trzeba się zdecydować na wymianę podzespołu. Jak wymienić akumulator bez pomocy fachowca?

Demontaż akumulatora

Każdy, kto zastanawia się, jak wymienić akumulator, powinien zapamiętać, iż na początku najważniejszą kwestią jest wyłączenie wszelkiej obecnej w aucie elektroniki. Oczywiście, nie ma również mowy o włączonym zapłonie. Odłączenie sprzętu ma na celu uchronienie elektroniki przed zniszczeniem lub rozstrojeniem. Niezwykle ważne jest również, aby samochód znajdował się na równym terenie, z zaciągniętym hamulcem ręcznym.

jak wymienić akumulator

Sam demontaż akumulatora jest dosyć prosty. Wystarczy tak naprawdę odkręcić zaciski, zaczynając od tego przy biegunie ujemnym, a następnie odłączyć dodatkowe zabezpieczenia, po czym można już wyjmować akumulator, pamiętając, aby trzymać go w pozycji pionowej.

Montaż nowego akumulatora

Montaż nowego akumulatora rozpoczyna się odwrotnie niż ma to miejsce w przypadku demontażu starego. Rzecz w tym, iż pierwszą zamykaną klamrą jest ta przy biegunie dodatnim. Przed wykonaniem tej czynności warto jednak użyć smaru, co znacząco ułatwi montaż podzespołu oraz zapobiegnie rozkruszeniu biegunów. Ostatnim krokiem jest domknięcie wszystkich zabezpieczeń akumulatora.

Jak wymienić akumulator – kwestie bezpieczeństwa

Trzeba pamiętać, że nieumiejętna wymiana akumulatora może być niebezpieczna. Dlatego tak ważne jest wyłączenie zapłonu oraz wszelkiej elektroniki. Jednak to nie wszystko, gdyż wymieniając podzespół, należy także unikać wszelkiego źródła ognia. Niedopuszczalne jest nawet zapalenie papierosa w pobliżu samochodu. Ażeby uniknąć porażenia i zabrudzenia wskazane jest także korzystanie z gumowych rękawic. Warto również założyć okulary ochronne.

Należy w tym miejscu wspomnieć także o bezpieczeństwie środowiska, któremu zagrażają porzucone akumulatory. Zużyty podzespół należy oddać do sklepu, w którym nabyło się nowy model akumulatora. Każda tego typu placówka ma obowiązek przyjąć go w celu późniejszej utylizacji.

Wymiana akumulatora w nowoczesnym samochodzie

Należy pamiętać, że im nowocześniejszy pojazd i więcej w nim elektroniki, tym trudniejsza jest samodzielna wymiana akumulatora. Wzrasta bowiem prawdopodobieństwo, że wyjęcie podzespołu doprowadzi do awarii skomplikowanej elektroniki. Dlatego też jeszcze przed podjęciem się pracy warto sprawdzić, jakie mogą być konsekwencje wyjęcia akumulatora. Informacji najlepiej szukać u producenta samochodu.

Powiązane artykuły
Porady

Naprawa i wymiana układu wydechowego w samochodzie – kiedy i jak ją wykonać?

2 minuty czytania
Zadaniem układu wydechowego samochodu jest odprowadzanie i filtrowanie spalin wydostających się z komory spalania silnika. Układ ten obejmuje takie części jak kolektor…
Porady

Jak poprawnie używać sprzęgła?

2 minuty czytania
Sprzęgło to podzespół, o który warto dobrze się zatroszczyć. Trzeba pamiętać, że sprzęgło jest niezbędne, aby móc zmieniać biegi, tak więc jeśli…
Porady

Jak bezpiecznie naładować akumulator?

2 minuty czytania
Nawet najlepszy samochód nie będzie mógł odpalić jeżeli jego akumulator zostanie rozładowany. Prostowniki lub nowsze ładowarki z mikroprocesorem pozwalają na przywrócenie niezbędnego…

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *