Informacje

Jazda samochodem w czasie mrozów

1 minuty czytania

Długa jazda samochodem podczas bardzo niskich temperatur wymaga nie tylko ostrożności i rozwagi ze względu na niesprzyjające warunki i śliską nawierzchnię. W momencie, gdy temperatura powietrza spada znacznie poniżej zera, należy także odpowiednio zadbać o swój organizm. 

jazda samochodem w czasie mrozów

Jazda samochodem w czasie mrozów.

Mowa o nawodnieniu organizmu. Nie tylko latem, ale także w trakcie zimy, a szczególnie w przypadku siarczystych mrozów mrozów, grozi nam odwodnienie. Dlatego m.in. z tego powodu należy pić nieco więcej płynów, niż robimy to zwykle.

Jak bardzo ogrzewać wnętrze samochodu?

Specjaliści sugerują, by nie przegrzewać wnętrza pojazdu, zwłaszcza, jeżeli wybieramy się w daleką trasę. Lepiej jest, gdy temperatura w samochodzie nie przekracza 21 st. C. Każda wyższa, a przede wszystkim powyżej 23 st. C, sprawia, że powietrze jest wysuszone, a to bardziej sprzyja m.in. namnażaniu się bakterii i odwodnieniu organizmu. Ponadto podróżujący mają także bardziej wysuszone błony śluzowe, a wtedy drobnoustroje lepiej się rozwijają.

Należy także pamiętać, że opuszczając ciepłe wnętrze samochodu, trzeba się ciepło ubrać. To samo tyczy się podróży, co oczywiste, że nie zaleca się jazdy autem w kurtce. Jeżeli wnętrze zostało dostatecznie ogrzane to należy zdjąć odzież wierzchnią, by uniknąć przegrzania organizmu. Na niską i zbyt wysoką temperaturę najbardziej wrażliwe są osoby starsze i dzieci.

Bezpieczna jazda samochodem

Przed jazdą odśnież samochód. Uwaga: Pamiętaj o światłach i rejestracji. Zakryte śniegiem grożą mandatem w wysokości 100 złotych. Co poza tym? Przede wszystkim zdrowy rozsądek. Nie pędź! Nawet wtedy, gdy bardzo Ci się śpieszy. Umiarkowana prędkość to podstawa. No chyba, że wolisz stracić panowanie nad samochodem i wylądować, co najlepsze, w fosie. Poza tym nie zapominaj o zachowaniu bezpiecznej odległości przed poprzedzającymi samochodami. Droga hamowania na śliskiej nawierzchni jest znacznie dłuższa, niż ma to miejsce w przypadku suchego podłoża. Podczas ruszania zaleca się delikatne puszczanie sprzęgła i niewielkie prędkości obrotowe – w przeciwnym przypadku dojdzie do buksowania.

Powiązane artykuły
Informacje

Jakie narzędzia warsztatowe wybrać?

2 minuty czytania
Narzędzia warsztatowe stanowią szerokie spektrum możliwości wyboru. Skompletowanie tych odpowiednich, będzie podyktowane zakresem prac, do których ich użyjemy. Jak wiadomo, część zainteresowanych…
Informacje

Zalety bagażników na hak

1 minuty czytania
Sezon urlopowy trwa w najlepsze, a piękna pogoda zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Wielu Polaków z różnych przyczyn nie decyduje się…
Informacje

Najczęściej spotykane usterki zawieszenia w samochodzie

2 minuty czytania
Stan naszych dróg, zmienny klimat, trudne zimowe warunki oraz ilość pokonanych kilometrów z pewnością mają znaczny wpływ na nasze zawieszenie oraz jego…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *