Porady

Naprawa i wymiana układu wydechowego w samochodzie – kiedy i jak ją wykonać?

2 minuty czytania

Zadaniem układu wydechowego samochodu jest odprowadzanie i filtrowanie spalin wydostających się z komory spalania silnika. Układ ten obejmuje takie części jak kolektor wydechowy, katalizator, oraz tłumik. Składa się głównie z rur wykonanych z blachy oraz filtrów takich jak katalizator czy DPF. Wszystkie elementy pracują w skrajnie wysokich temperaturach, a ich umiejscowienie pod podwoziem samochodu sprawia, że są narażone na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Zdarza się zatem, że nastąpi usterka w układzie wydechowym, a więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo w dalszej części artykułu.

Usterki układu wydechowego w samochodzie

Wbrew pozorom w układzie wydechowym może dojść do wielu różnych usterek. Bardzo częstym powodem awarii jest korozja. Rdza, która pojawia się w szczególnie na połączeniach rur oraz w okolicach tłumika może skutecznie i w stosunkowo krótkim czasie doprowadzić do jego rozszczelnienia. Oprócz tego w naszym układzie wydechowym znajdują się filtry spalin. Mowa tutaj głównie o katalizatorze oraz filtrach DPF oraz FAP. Są to elementy eksploatacyjne, co oznacza że mają one określoną żywotność. W przypadku usterek tych elementów musimy liczyć się ze sporymi kosztami. Niestety nie da się ich naprawić, a regeneracja nie daje długotrwałych efektów. Najczęściej zmuszeni jesteśmy do ich wymiany, co wiąże się z kosztami rzędu kilkuset złotych w przypadku katalizatora ora nawet kilku tysięcy w przypadku filtrów DPF oraz FAP.

Jednak to nie koniec. Usterki układu wydechowego mogą dotknąć również części elektronicznych, a w tym przypadku sond oraz czujników. Najczęściej możemy spotkać się z problemem z odczytami sondy lambda. Ma ona wpływ na skład mieszanki podawanej do komory spalania w naszym silniku. Jeśli sonda odczytuje dane w sposób błędny to musimy liczyć się ze znacznym wzrostem spalania naszego samochodu.

Jak diagnozować usterki układu wydechowego w samochodzie

Najbardziej skutecznym sposobem na sprawdzenie stanu układu wydechowego w naszym samochodzie jest udanie się na stację kontroli pojazdów, gdzie wraz z diagnostą będziemy mogli zajrzeć pod podwozie auta. Dzięki temu będziemy w stanie najdokładniej obejrzeć nasz układ wydechowy i ocenić jego stan. Mowa tutaj oczywiście o przypadku, gdzie zależy nam na znalezieniu nieszczelności w układzie. Jeśli podejrzewamy problem z katalizatorem lub filtrem DPF to również na stacji kontroli pojazdów znajdziemy pomoc. Test zawartości spalin pomoże nam zweryfikować stan filtrów w układzie wydechowym naszego samochodu.

Jak sami Państwo widzicie, naprawa układu wydechowego silnika może być zarówno bardzo prosta i tania, jak i skomplikowana i niestety kosztowna. Wszystko zależy od tego jakie objawy trapią nasz samochód. Pamiętajmy, że naprawa układu wydechowego samochodu to zadanie dla specjalistów, a takich znajdziecie Państwo w warsztatach sieci Bosch Car Service w całej Polsce.

Powiązane artykuły
Porady

Jak poprawnie używać sprzęgła?

2 minuty czytania
Sprzęgło to podzespół, o który warto dobrze się zatroszczyć. Trzeba pamiętać, że sprzęgło jest niezbędne, aby móc zmieniać biegi, tak więc jeśli…
Porady

Jak bezpiecznie naładować akumulator?

2 minuty czytania
Nawet najlepszy samochód nie będzie mógł odpalić jeżeli jego akumulator zostanie rozładowany. Prostowniki lub nowsze ładowarki z mikroprocesorem pozwalają na przywrócenie niezbędnego…
Porady

W poszukiwaniu skutecznego alkomatu

2 minuty czytania
Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to niebezpieczeństwo dla kierowcy, jego pasażerów oraz innych uczestników ruchu. Niestety wielu kierowców rusza w drogę, nie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *