Opony zimowe – wygoda czy obowiązek?

Nie wymieniłeś jeszcze opon na zimowe i nadal zastanawiasz się, czy warto? Poczekaj, bo może wcale ich nie potrzebujesz. Były pomysły na to, żeby wprowadzić taki przepis, ale ustawa nie przeszła i w zasadzie wymiana opon na zimowe leży w gestii kierowcy. Czy opony zimowe to konieczność?

opona zimowa wygoda czy obowiązek

Opony zimowe.

Powszechne opinie

Generalnie przyjęło się, że wymiana opon na zimówki powinna nastąpić, gdy temperatura powietrza utrzymuje się poniżej 7 st. C i prognozy mówią o tendencji spadkowej. W Polsce to zwykle przełom października i listopada, a czasami nawet grudnia. Różnica w budowie opon letnich i zimowych sprowadza się nie tylko do stosowania specjalnych mieszanek gumy. Ważną cechą zimówek jest także ich odpowiednia konstrukcja i budowa bieżnika, który ma szerokie lamelowe rowki, duże kostki. Opona zimowa po prostu lepiej dostosowuje się do warunków drogowych, bowiem odprowadza większą ilość wody, śniegu i błota pośniegowego. Ale czy na pewno nie ma innego wyjścia?

Opony zimowe – sam zdecyduj

Powszechne odczucie jest takie, że kto opon nie zmienia ten postępuje lekkomyślnie narażając bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Okazuje się, że wielu z was nie potrzebuje wcale opon zimowych, a w zupełności wystarczą całosezonowe! To, że opony uniwersalne w zupełności mogą wystarczyć przeciętnemu kierowcy przyznają nawet przedstawiciele koncernów oponiarskich. Opony całoroczne z technicznego punktu widzenia oferują zrównoważone osiągi zarówno zimą, jak i latem, przy umiarkowanym sposobie użytkowania oraz łagodnych warunkach atmosferycznych. Ponadto bezpieczeństwo na drodze i tak zależy przede wszystkim od zdrowego rozsądku, zachowania odpowiedniej prędkości i bycia ostrożnym.

Tagi: , , ,

Wpis znajduje się w kategorii: Aktualności

Jedna odpowiedź na “Opony zimowe – wygoda czy obowiązek?”

  1. Yerk88 Napisał:

    Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie jazdy samochodem w zimie na letnich. Nie mam ‚bestii’ w garażu, ale nawet niezbyt mocny wóz może ponieść na lodzie. Jazda na letnich po błocie pośniegowym, śniegu czy lodzie to stwarzanie niepotrzebnego zagrożenia sobie i innym…

Dodaj komentarz