Informacje

Serwisowanie klimatyzacji samochodowej

1 minuty czytania

Jeśli dawno nie sprawdzaliśmy stanu klimatyzacji w naszym samochodzie, wiosna jest na to najlepszym momentem. Tym bardziej, że serwisowanie klimatyzacji nie musi być drogie, a czynności tej możemy dokonać poza ASO.

klimatyzacja samochodowaJeśli poza ASO, to gdzie? W dużych miastach zlokalizowanych jest sporo zakładów, specjalizujących się wyłącznie w układach klimatyzacji – to właśnie tego typu warsztaty są najrozsądniejszym wyborem. Oferują one wysoką jakość usług i relatywnie niskie ceny.

A serwisowanie klimatyzacji to obowiązek coraz większej ilości kierowców – układ ten przestał być bowiem luksusem, a standardem. Znaczna większość obecnie produkowanych aut posiada klimatyzację manualną w wyposażeniu standardowym, dzięki czemu użytkownik nie musi zmagać się z upałem w lecie.

Dlaczego serwisowanie klimatyzacji jest tak ważne? Przede wszystkim ze względu na same działanie układu a także i nasze zdrowie. Najpopularniejszym objawem niesprawnej klimatyzacji jest oczywiście zmniejszona wydajność chłodzenia, a czasem także nieprzyjemny zapach wydostający się z nawiewu – może to być świadectwem zagrzybienia układu. Aby uniknąć negatywnych konsekwencji, warto regularnie udawać się na przeglądy, w trakcie których zostaje sprawdzona szczelność, czynnik chłodzący zostanie uzupełniony a jeśli sytuacja będzie tego wymagać – układ zostanie odgrzybiony.

W przypadku klimatyzacji, istotną rolę pełni filtr kabinowy. Podstawową funkcją tego filtra jest oczyszczanie powietrza wpływającego do kabiny z wszelkich zanieczyszczeń, takich jak pył, sadza, pyłki roślin czy bakterie. Jeśli jest on niesprawny, odbije się to uszczerbkiem na naszym zdrowiu, jak i działaniu układu klimatyzacji – z którym filtr ściśle współpracuje.

Większość ekspertów zaleca wymianę filtra kabinowego co ok. 15 tys. km – warto zrobić to właśnie w sezonie wiosennym, kiedy minie już ciężki okres jesienno-zimowy. W trakcie jego filtr jest bardzo narażony na wilgoć, a więc także i pleśń oraz bakterie. Poza tym, sprawny filtr kabinowy jest ważny w okresie wzmożonego pylenia roślin.

W końcu, dzięki regularnej wymianie filtra kabinowego, jesteśmy w stanie ustrzec się przed poważnymi usterkami. Zatkany filtr kabinowy powoduje utrudniony przepływ powietrza i może skutkować usterką silnika dmuchawy układu wentylacji a także parowaniem szyb – co bywa bardzo uciążliwe.

Powiązane artykuły
Informacje

Jakie narzędzia warsztatowe wybrać?

2 minuty czytania
Narzędzia warsztatowe stanowią szerokie spektrum możliwości wyboru. Skompletowanie tych odpowiednich, będzie podyktowane zakresem prac, do których ich użyjemy. Jak wiadomo, część zainteresowanych…
Informacje

Zalety bagażników na hak

1 minuty czytania
Sezon urlopowy trwa w najlepsze, a piękna pogoda zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Wielu Polaków z różnych przyczyn nie decyduje się…
Informacje

Najczęściej spotykane usterki zawieszenia w samochodzie

2 minuty czytania
Stan naszych dróg, zmienny klimat, trudne zimowe warunki oraz ilość pokonanych kilometrów z pewnością mają znaczny wpływ na nasze zawieszenie oraz jego…

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *