Informacje

Co trzeba i warto mieć w samochodzie?

2 minuty czytania

Planując podróż samochodem warto dokładnie zaznajomić się z podstawowymi przepisami ruchu drogowego w poszczególnych krajach. W kwestii bezpieczeństwa na drodze lepiej być nadgorliwym niż sprawić sobie przykrą niespodziankę w sytuacjach awaryjnych i wracać do domu w zaledwie pierwszy dzień urlopu. 

Punktem wyjścia do skompletowania odpowiedniej wiedzy względem wyposażenia samochodu powinny być polskie przepisy ruchu drogowego. – podpowiadają eksperci z iParts.pl. – Trójkąt ostrzegawczy i gaśnica to podstawa, choć na dobrą sprawę gaśnica nie jest wymagana w innych krajach. Jeśli jednak gaśnica znajduje się w naszym samochodzie, niech będzie schowana w łatwo dostępnym miejscu. To samo dotyczy trójkąta, którego stan i jakość elementów odblaskowych muszą spełniać te opisane w kodeksie ruchu drogowego.

Sprawna naprawa - Bezpieczna droga

Bezpieczeństwo w trakcie podróży

Wyposażeniem, którym powinien dysponować każdy użytkownik samochodu jest apteczka pierwszej pomocy. Co więcej warto zwrócić uwagę na to, co znajduje się w środku takiej apteczki, być może czegoś wam brakuje. Pamiętajcie, by zweryfikować zawartość apteczki bowiem jest to rzecz wymagana niemal w każdym europejskim kraju.

Awaria na drodze

Bardzo ważne jest także posiadanie kamizelki odblaskowej, która powinna znaleźć się w każdym samochodzie. Pamiętajcie o tym, by mieć kamizelkę w zasięgu ręki, bowiem w niektórych przypadkach prawo wymaga jej bezwzględnego założenia w trakcie wysiadania z pojazdu. Warto pomyśleć także o pasażerach – ich widoczność jest równie istotna, a przecież na czas usunięcia awarii będą oni i tak zmuszeni do opuszczenia pojazdu. Zakup kamizelki to niewielki wydatek, więc warto dobrze przemyśleć tę kwestię, bowiem skutki mogą być znacznie bardziej kosztowne niż kilka złotych wydane na kamizelkę.

Niespodziewane usterki mogą zdarzyć się każdemu

Przepisy co prawda nie wymagają posiadania w samochodzie zestawu żarówek zapasowych, a jednak np. podczas nocnej awarii będzie dla użytkowników ogromnym udogodnieniem. Uwaga, ponownie sugerujemy zapoznać się z kodeksem drogowym kraju, do którego się wybieracie bowiem obowiązek posiadania żarówek zapasowych obowiązuje m.in. w Bośni, Chorwacji, Czechach, Hiszpanii, Macedonii czy Słowenii.

Co jeszcze warto mieć w samochodzie? Na pewno linkę holowniczą – i ta znów wymagana m.in. na Słowacji i Węgrzech, sprawne koło zapasowe, lewarek, zestaw kluczy oraz działającą latarkę. Recepta na udany wyjazd wakacyjny samochodem nie ogranicza się tylko do wyboru miejsca i dokładnego zaplanowania podróży. Należy również należycie skontrolować stan techniczny pojazdu i uzupełnić płyny eksploatacyjne.

Powiązane artykuły
Informacje

Jakie narzędzia warsztatowe wybrać?

2 minuty czytania
Narzędzia warsztatowe stanowią szerokie spektrum możliwości wyboru. Skompletowanie tych odpowiednich, będzie podyktowane zakresem prac, do których ich użyjemy. Jak wiadomo, część zainteresowanych…
Informacje

Zalety bagażników na hak

1 minuty czytania
Sezon urlopowy trwa w najlepsze, a piękna pogoda zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Wielu Polaków z różnych przyczyn nie decyduje się…
Informacje

Najczęściej spotykane usterki zawieszenia w samochodzie

2 minuty czytania
Stan naszych dróg, zmienny klimat, trudne zimowe warunki oraz ilość pokonanych kilometrów z pewnością mają znaczny wpływ na nasze zawieszenie oraz jego…

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *