Silnik

Sprzęgło rozruchowe

2 minuty czytania

Jedną z najważniejszych części układu napędowego, łączącego silnik ze skrzynią biegów jest sprzęgło. Zastosowanie sprzęgła jest niemalże identyczne w każdym samochodzie, a podzespół ten jest niezbędny, by móc poruszać się po ulicach. Co to dokładnie za część?

Sprzęgło samochodowe jest odpowiedzialne za połączenie i przekazanie momentu obrotowego silnika na skrzynię biegów, co w efekcie owocuje ruszeniem pojazdu z miejsca. Odłączenie tego podzespołu powoduje natomiast efekt odwrotny – odcięcie momentu obrotowego od skrzyni i uniemożliwienie napędzenia kół samochodu. Sprzęgło pełni także funkcję zabezpieczającą mechanizm układu napędowego przed ewentualnymi przeciążeniami.

Co to jest sprzęgło rozruchowe?

Sprzęgło rozruchoweSprzęgło rozruchowe to rodzaj sprzęgła specjalnego zastosowanie którego nie ogranicza się tylko do łączenia ze sobą wałów pędnych. Sprzęgło to jest dodatkowo stosowane w momencie, gdy rozruch pojazdu jest utrudniony przez duży moment bezwładności.

Układ napędowy pojazdu, który składa się z silnika spalinowego i maszyny roboczej posiada stałe sprzężenie wału maszyny roboczej z wałem silnika. Zastosowanie tego sprzężenia może powodować znaczne trudności z uruchomieniem silnika, gdyż przy niskich prędkościach obrotowych jego moment jest zdecydowanie mniejszy od momentu zapotrzebowanego przez maszynę roboczą.

Jak działa sprzęgło rozruchowe?

Zasada działania takiego sprzęgła polega na połączeniu się z silnikiem i nabraniu odpowiedniej prędkości, która pozwala mu na sprzęgnięcie elementów napędzanych razem z silnikiem. Dodatkowe zastosowanie tego podzespołu objawi się w momencie, gdy wystąpi dość długi czas rozruchu – tłumaczą specjaliści z centrumsprzegla.com. Mówiąc prościej sprzęgło to minimalizuje długotrwałe przeciążenia silnika spowodowane nadmiernym momentem rozruchowym oraz zapewnia ochronę przed wysokim rozgrzaniem izolacji i przeciążeniem sieci elektrycznej w pojeździe.

Do najczęściej używanych sprzęgieł rozruchowych można zaliczyć sprzęgła odśrodkowe, gdzie działają odpowiednie siły odśrodkowe dociskające szczęki lub klocki hamulcowe do jednego z członów sprzęgła, przenosząc tym samym za pomocą tarcia moment z członów czynnych do członów biernych. Sprzęgła rozruchowe mogą funkcjonować jednocześnie także jako sprzęgła bezpieczeństwa, które zabezpieczają przed nadmiernym wzrostem obciążenia układu momentem skręcającym, występującym po stronie jednostki napędowej oraz samochodu.

Powiązane artykuły
Silnik

Jak działa sonda lambda w samochodzie i jak rozpoznać jej awarię?

2 minuty czytania
Sonda lambda umieszczana w samochodach jest to czujnik, który mierzy zawartość tlenu w spalinach. Wysyła ona sygnał do sterownika silnika, który z…
Silnik

Pasek klinowy. Czynniki wpływające na jego żywotność i funkcjonowanie

2 minuty czytania
Choć budowa i zasada działania paska klinowego są niewiarygodnie proste, bez wątpienia należy on do najważniejszych części silnika samochodowego. Początkowo jego rola…
Silnik

Przepustnica powietrza - co to jest? Jakie są objawy awarii? Jak ją samodzielnie wymienić?

2 minuty czytania
Ile osób wsiadając do samochodu zastanawia się nad tym, jak dokładnie działa silnik oraz jakie procesy muszą nastąpić, aby wprawić w ruch…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *