Porady

Co zrobić kiedy klocki hamulcowe piszczą?

1 minuty czytania

Piszczące klocki hamulcowe to rzecz, która prędzej czy później dotyka większość kierowców. Czasem jest to oznaka usterki, czasem zużycia, a w niektórych przypadkach jest to uwarunkowane kompletnie czymś innym. Klocki hamulcowe to jedna z popularniejszych części eksploatacyjnych, warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie – dlaczego klocki hamulcowe piszczą?

Pisk jest wynikiem tarcia pomiędzy klockami a tarczą hamulcową i powstającymi wibracjami. Intensywność pisku zależy w dużej mierze od materiału ciernego, z którego wykonany jest klocek. Zależność jest bowiem następująca – im więcej energii przekazuje klocek tarczy, tym pisk jest głośniejszy. Wpływają na to także inne czynniki zewnętrzne, takie jak np. woda. Nie bez znaczenia jest też stan pozostałych elementów układu zawieszenia i hamulcowego – luzy na łożyskach czy tarcze hamulcowe o nierównomiernej grubości mogą stać się przyczyną pisku.

Pamiętajmy, że niektóre typy klocków hamulcowych tuż przed zakończeniem użytkowania dają ostrzegawczy dźwięk podobny do gwizdu i w tym momencie trzeba je wymienić.

Jeszcze innym powodem, nasilającym taki efekt jest brud zgromadzony w okolicach zacisku, który podczas pracy hamulca ociera się o tarcze głośno piszcząc. Defekt ten można łatwo usunąć przez oczyszczenie układu lub wymianę klocków.

Bardzo ważne w opisywanym aspekcie jest także styl prowadzenia pojazdu. Piszczenie wzmaga częsta jazda w korkach, która wiąże się z notorycznym używaniem hamulca, a także jazda górzystym terenem i długie parkowanie, co prowadzi do utleniania się tarcz hamulcowych i absorbowania wilgoci przez klocki.

Warto pamiętać przy wymianie klocków hamulcowych, że najbardziej opłacalne jest kupno wysokiej jakości produktów renomowanych producentów. Mimo że ich cena może być wyższa niż produktów niewiadomego pochodzenia, to w ogólnym rozrachunku ich kupno opłaca się. Firmy takie jak ATE, TRW czy Textar są światowymi liderami w produkcji komponentów układu hamulcowego i można być pewnym ich jakości.

Powiązane artykuły
Porady

Naprawa i wymiana układu wydechowego w samochodzie – kiedy i jak ją wykonać?

2 minuty czytania
Zadaniem układu wydechowego samochodu jest odprowadzanie i filtrowanie spalin wydostających się z komory spalania silnika. Układ ten obejmuje takie części jak kolektor…
Porady

Jak poprawnie używać sprzęgła?

2 minuty czytania
Sprzęgło to podzespół, o który warto dobrze się zatroszczyć. Trzeba pamiętać, że sprzęgło jest niezbędne, aby móc zmieniać biegi, tak więc jeśli…
Porady

Jak bezpiecznie naładować akumulator?

2 minuty czytania
Nawet najlepszy samochód nie będzie mógł odpalić jeżeli jego akumulator zostanie rozładowany. Prostowniki lub nowsze ładowarki z mikroprocesorem pozwalają na przywrócenie niezbędnego…

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *