Oleje i płyny

Chłodnice oleju

1 minuty czytania

O ile chłodnice wody są tematem popularnym wśród miłośników motoryzacji i można je dostać w praktycznie każdym sklepie motoryzacyjnym, to trochę inaczej jest w przypadku chłodnic oleju. Czym jest więc chłodnica oleju i jak jest zbudowana?

Chłodnice oleju służą do schładzania oleju i cieczy hydraulicznych. W praktyce więc, w samochodach wykorzystuje się je do chłodzenie oleju w jednostce napędowej, oleju napędowego (w przypadku aut z silnikiem wysokoprężnym), oleju skrzyni przekładniowej a także innych, takich jak płyn systemu wspomagania kierownicy, pomp i pozostałych zespołów hydraulicznych.

Gdzie stosuje się chłodnice oleju? Najczęściej możemy je spotkać we wszelakiego rodzaju pojazdach mechanicznych, takich jak samochody osobowe, ciężarowe, maszynach rolniczych czy innych ciężkich konstrukcjach o sporych gabarytach.

Chłodnice oleju podzielone są na dwa rodzaje, a mianowicie Shell i Bar & Plate. Te drugie spotkać można w ciężkich maszynach i mechanizmach przemysłowych, które pracują w bardzo ciężkich warunkach, na które składa się niezwykle wysoka temperatura i ogromne obciążenia mechaniczne.

Chłodnica oleju zamontowana jest zazwyczaj obok miski olejowej, a jej głównym zadaniem jest oczywiście obniżanie temperatury oleju. Z tego też powodu chłodnica oleju okazuje się bardzo istotna zwłaszcza w samochodach wyścigowych, rajdowych, gdzie silnik pracuje na wysokich obrotach a temperatura oleju jest wysoka. Chłodnica oleju zbudowana jest z cienkich, blaszanych rurek umiejscowionych pionowo lub poziomo, dokładnie tak jak jak chłodnica wody.

Częściami, które współpracują z chłodnicą oleju są wentylatory i pompy oleju, z tego też powodu dostępne są zarówno w zestawach, jak i oddzielnie. Najczęstszym materiałem, z jakiego zbudowane są chłodnice oleju, jest aluminium.

Powiązane artykuły
Oleje i płyny

Jak wymienić olej silnikowy?

2 minuty czytania
Olej silnikowy to podstawowy płyn eksploatacyjny w samochodzie, którego wymiana to niestety dosyć często bagatelizowana czynność. Tymczasem zużyty olej do silnika nie…
Oleje i płynySilnik

Wymiana oleju silnikowego

1 minuty czytania
Żaden silnik nie przeżyje bez odpowiedniego smarowania. Dlatego regularna wymiana oleju silnikowego to bardzo istotny aspekt czynności serwisowych. Kiedy najlepiej wymienić olej…
Oleje i płyny

Czy oleje syntetyczne mają tylko wady?

2 minuty czytania
W najnowszych modelach samochodów używane są wyłącznie syntetyczne oleje silnikowe. Pierwszy na rynku pojawił się ponad 30 lat temu – był to…

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *