Hamulce

Jakie klocki wybrać do swojego samochodu?

1 minuty czytania

Klocki w twoim samochodzie pylą, piszczą i nadszedł najwyższy czas na ich wymianę? W tym artykule dowiesz się jak wybrać odpowiednie klocki hamulcowe do swojego auta. Zacznijmy od początku. Klocki są wykonane z materiału ciernego o wysokim współczynniku tarcia, który zapewnia wysoką skuteczność hamowania (skróconą, stabilną drogę hamowania). Jeśli zauważymy objawy, o których mowa we wstępie, a więc hałas dochodzący z okolic kół, pylenie czy ściąganie samochodu na lewą lub prawą stronę w momencie hamowania – musimy rozważyć wizytę w warsztacie samochodowym.

jakie-klocki-wybracObecnie na rynku motoryzacyjnym jest wielu producentów części do układów hamulcowych, przez co mamy bardzo szeroki wybór jeśli chodzi o te elementy. W wyniku walki o klienta, różnice jakościowe między częściami samochodowymi czołowych koncernów są coraz mniejsze, żeby nie powiedzieć znikome. Jak więc dokonać wyboru tych odpowiednich? Przed zakupem należy przyjrzeć się ich właściwościom technicznym. Podstawową cechą jest ich stopień twardości. Dobrze jest przemyśleć czy chcemy twarde czy miękkie klock0i hamulcowe. Twarde są – jak łatwo się domyśleć – bardziej odporne na ścieranie, ale za to są mniej skuteczne. Jeżeli chodzi o miękkie klocki, charakteryzują się dużą skutecznością hamowania, dostosowują się do profilu tarczy, ale ich odporność na ścieranie jest niższa. Bardzo ważny jest również wspominany wcześniej stabilny współczynnik tarcia materiału ciernego zarówno w niskich, jak i w wysokich temperaturach.

Chyba najważniejszym elementem na jaki zwracamy uwagę przy wyborze hamulców jest cena. Klocki oryginalne montowane fabrycznie przez największych producentów ze światowej czołówki nie należą do najtańszych. Dobrym rozwiązaniem jest kupno zamienników „z górnej półki”, gdyż te najtańsze często posiadają sporo wad fabrycznych. Jednak tutaj chodzi o bezpieczeństwo i cięcie kosztów nie jest tutaj najlepszym wyjściem z sytuacji.

Opracowano we współpracy z: www.nowe-hamulce.pl

Powiązane artykuły
Hamulce

Możliwe usterki hamulców

2 minuty czytania
Samochody z roku na rok mają coraz lepsze osiągi, a konstruktorzy prześcigają się w zapewnieniu coraz krótszej drogi hamowania ich nowych produktów….
Hamulce

Wymiana pompy hamulcowej

2 minuty czytania
Pompa hamulcowa to bardzo istotny element układu hamulcowego. Użytkownicy rzadko mają świadomość tego, że pompa pełni bardzo ważną funkcję, a wszelkie usterki…
Hamulce

Odpowietrzanie systemu hamulcowego

1 minuty czytania
Eksploatacja samochodu niesie ze sobą ciągłą potrzebę serwisowania i kontroli systemu hamulcowego – kupna nowych tarcz hamulcowych, klocków etc. Wielu z nas…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *