Informacje

Objawy zużycia amortyzatorów

2 minuty czytania

Amortyzatory w samochodzie to jedna z części, która podatna jest na szybsze zużycie. Praca, którą wykonują jest niezwykle ważna. Nie odpowiadają one tylko na komfort jazdy, ale przede wszystkim za bezpieczeństwo. Warto więc na bieżąco kontrolować ich stan, a także reagować na objawy, jakie dają niesprawne amortyzatory.

amorkiAmortyzatory nie nadające się do użytku dają wyraźne objawy, na które trzeba szybko reagować udając się do mechanika.

Jednym z objawów jest nierównomierne zużycie opon. Trudno jednak dostrzec to gołym okiem, a powodem tego nie muszą być koniecznie amortyzatory. Za to odpowiadać może także niewłaściwa geometria kół. Zauważyć, a raczej odczuć można natomiast wyraźne wibracje kierownicy, które powstają przy zużytych amortyzatorach. Dzieje się tak, dlatego, że niesprawne zmniejszają przyczepność opon na drodze. Typowy objaw to również nurkowanie samochodu podczas hamowania. Auto wtedy przy zatrzymywaniu się wyrywa się do przodu, a wydłuża to drogę hamowania, która może zwiększyć się nawet do 30%. Nie trzeba tłumaczyć, że może doprowadzić to do niebezpiecznych sytuacji na drodze, szczególnie przy potrzebie nagłego hamowania. Zużyte amortyzatory odczuć można także na zakrętach. Samochód wtedy nie trzyma się drogi, jest podatny na boczne wiatry, można wyczuć efekt bujania auta. Niepokój wzbudzić powinny także wycieki oleju z amortyzatorów.

Mimo wyraźnych sygnałów kierowcy często je bagatelizują i nadal użytkują swoje samochody. Tymczasem usterka się powiększa i zmniejsza bezpieczeństwo jazdy. Każdy z objawów powinien spotkać się z natychmiastową reakcję ze strony kierującego pojazdem.

Ważna jest także okresowa kontrola amortyzatorów, której powinno dokonywać się przynajmniej raz do roku. Jeśli są niesprawne odradza się ich regeneracji. Nigdy nie będą one już w pełni sprawne jak nowe. Dodatkowo, zakup amortyzatorów to nie jest wielki wydatek, więc opłacalne jest kupić nowy i w pełni sprawne amortyzatory. Zakup amortyzatorów to także bardzo ważna sprawa. Nie można postawić na najtańsze i mało znane marki, gdyż jakość ich wykonania nie jest najlepsza i może się okazać, że będą nadawały się po krótkim czasie do wymiany.

Niewiedza o częściach naszego samochodu może sporo kosztować. Warto więc czytać i odwiedzać serwisy temu poświęcone.

Ten tekst powstał przy współpracy z AutoAmortyzatory.pl.

Powiązane artykuły
Informacje

Jakie narzędzia warsztatowe wybrać?

2 minuty czytania
Narzędzia warsztatowe stanowią szerokie spektrum możliwości wyboru. Skompletowanie tych odpowiednich, będzie podyktowane zakresem prac, do których ich użyjemy. Jak wiadomo, część zainteresowanych…
Informacje

Zalety bagażników na hak

1 minuty czytania
Sezon urlopowy trwa w najlepsze, a piękna pogoda zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Wielu Polaków z różnych przyczyn nie decyduje się…
Informacje

Najczęściej spotykane usterki zawieszenia w samochodzie

2 minuty czytania
Stan naszych dróg, zmienny klimat, trudne zimowe warunki oraz ilość pokonanych kilometrów z pewnością mają znaczny wpływ na nasze zawieszenie oraz jego…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.