Porady

Przygotuj samochód do drogi!

3 minuty czytania
Couple taking a road trip in vintage car.

Wakacje to gorący okres, kiedy znacznie częściej wsiadamy za kierownicę i przemierzamy długie trasy. Bagażniki naszych samochodów są wypełnione wieloma niezbędnymi przedmiotami – często niemal po brzegi. Zwykle wygląda to tak, że jedziemy wiele godzin, w wysokich temperaturach z mocno obciążonym samochodem. Jak zadbać o własny pojazd, aby bezpiecznie dotrzeć do celu podróży? 

transport-bagazu.640

Jeśli chcecie, by letnia wyprawa była przyjemna i przede wszystkim bezpieczna, to powinniście wziąć pod uwagę stan pięciu niezwykle istotnych elementów waszego samochodu:

 1. Układ chłodzenia

  Jazda w wysokich temperaturach z ogromnym bagażem to znaczne obciążenie układu chłodzenia w samochodzie. Eksperci radzą, by system ten odpowiednio wcześniej skontrolować i doprowadzić do pełnej sprawności – przede wszystkim często zapominane uzupełnienie układu odpowiednią ilością płynu chłodzącego. Istotnym jest, że jeśli występują jakiekolwiek nieszczelności, to należy je usunąć, a zużyte elementy wymienić. Warto także skontrolować zanieczyszczenie lamelek chłodnicy – w przypadku dużych ilości brudu trzeba je dokładnie oczyścić. Takie zabiegi skutecznie poprawią sprawność chłodnicy, co zapewni wam utrzymanie właściwej temperatury pracy silnika. Dobrym pomysłem jest również spakowanie zapasowego opakowania płynu chłodzącego – w upalne dni może się przydać!

 2. Układ klimatyzacji

  Bardzo istotnym układem, który musimy skontrolować jest klimatyzacja. Prawidłowo funkcjonujący system klimatyzacji znacznie poprawia komfort jazdy wszystkich pasażerów, a także wpływa znacząco na koncentrację samego kierowcy. Pamiętajcie, że wysokie temperatury szybko przemęczają ludzki organizm, a gdy w samochodzie jest delikatny chłód, to automatycznie użytkownik odczuwa więcej siły i energii. Dzięki temu poprawia się także poziom koncentracji kierowcy, co jest tutaj czynnikiem decydującym. Co jest istotne? – Najważniejsze, aby przy serwisie klimatyzacji oczyścić jej wnętrze i zamontować nowy filtr kabinowy. Pamiętajmy, że czyste powietrze w samochodzie to także troska o zdrowie.

 3. Bagaż

  Walizki i wszystkie potrzebne przedmioty powinny być zapakowane i umocowane tak, aby nie przemieszczały się podczas hamowania czy pokonywania zakrętów w trakcie jazdy. Zwróćcie uwagę przede wszystkim na dokładne przymocowanie bagażu, który jest przewożony na dachu waszego pojazdu. Relingi, poprzeczki, dodatkowe boksy czy rowery muszą być zamocowane pewnie, aby nie sprawiły zagrożenia dla ruchu drogowego. Pakując bagaże pamiętajcie także o tym, by w miarę możliwości ułożyć wszystko tak, żeby ułatwić sobie dostęp do koła zapasowego i narzędzi w przypadku ewentualnej wymiany kołą w trakcie podróży.

 4. Oświetlenie

  Podczas przygotowania pojazdu do dalekiego wyjazdu nie można zapomnieć o kontroli oświetlenia. Pamiętajcie, że wożenie ze sobą zapasowych żarówek to obecnie konieczność. Gdy zapada zmrok, jazda z niesprawnym reflektorem to stwarzanie niebezpieczeństwa na drodze i oczywiście srogi mandat ze strony służb porządkowych. Jeśli nie wymienialiście nigdy żarówek, warto zapoznać się z instrukcją ich wymiany – policjant bowiem w przypadku awarii jednej z żarówek może was poprosić o wymianę w trakcie kontroli, a gdy będzie wam to szło nieudolnie, to policjant ma prawo zatrzymać wasz dowód rejestracyjny.

 5. Opony i wycieraczki

  Na sam koniec warto sprawdzić jeszcze stan kół i ciśnienie w oponach – w tym stan koła zapasowego. W razie konieczności trzeba je napompować oraz również dowiedzieć się, jak się je wymienia, jeśli jeszcze tego nie robiliście. Przy okazji warto zwrócić uwagę czy w samochodzie są wszystkie potrzebne do tego narzędzia, kamizelka odblaskowa i rękawiczki robocze. Oprócz tego pozostaje jeszcze kontrola i ewentualna wymiana piór wycieraczek – nie zabiera to jednak dużo czasu, ale ma za to bardzo istotny wpływ na bezpieczeństwo jazdy jak i na komfort prowadzenia pojazdu w czasie opadów.Jeśli jesteście gotowi do drogi, to śmiało możecie ruszać w wymarzone miejsce i mieć pewność, że nic wam w tym nie przeszkodzi. Udanych wakacji!

Powiązane artykuły
Porady

Naprawa i wymiana układu wydechowego w samochodzie – kiedy i jak ją wykonać?

2 minuty czytania
Zadaniem układu wydechowego samochodu jest odprowadzanie i filtrowanie spalin wydostających się z komory spalania silnika. Układ ten obejmuje takie części jak kolektor…
Porady

Jak poprawnie używać sprzęgła?

2 minuty czytania
Sprzęgło to podzespół, o który warto dobrze się zatroszczyć. Trzeba pamiętać, że sprzęgło jest niezbędne, aby móc zmieniać biegi, tak więc jeśli…
Porady

Jak bezpiecznie naładować akumulator?

2 minuty czytania
Nawet najlepszy samochód nie będzie mógł odpalić jeżeli jego akumulator zostanie rozładowany. Prostowniki lub nowsze ładowarki z mikroprocesorem pozwalają na przywrócenie niezbędnego…

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *