Porady

W poszukiwaniu skutecznego alkomatu

2 minuty czytania

Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to niebezpieczeństwo dla kierowcy, jego pasażerów oraz innych uczestników ruchu. Niestety wielu kierowców rusza w drogę, nie zdając sobie sprawę, iż nadal mają we krwi alkohol, który upośledza ich zdolności poznawcze oraz motoryczne. Dlatego też w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto sprawdzić poziom etanolu w organizmie. Jednak skąd mieć pewność, iż dany alkomat wskazuje wiarygodny wynik? Jak ocenić skuteczność urządzenia?

Precyzyjne badanie trzeźwości

Maksymalną dokładność pomiaru gwarantują alkomaty policyjne. Sklep z alkomatami, który posiada w ofercie tego rodzaju sprzęt, zawsze wyraźnie podkreśla użytkowanie danego alkomatu przez policję, aby klient wiedział, iż ma do czynienia z urządzeniem najwyższej jakości. Ponadto, producenci informują o dokładności pomiaru poszczególnych alkomatów. Najlepsze z nich mylą się co najwyżej o 0.01 promila. Wydawać by się mogło, iż wystarczy kupić alkomat określany jako policyjny lub też taki, którego dokładność oceniana jest na bardzo wysoką. Niestety nie jest to takie proste, gdyż producenci i sprzedawcy nie zawsze są uczciwi. Ażeby mieć pewność, iż wszelkie informacje dotyczące urządzeń są prawdziwe, trzeba kupować sprzęt od zaufanych producentów w dobrym sklepie z alkomatami. Przed zrealizowaniem transakcji polecamy sprawdzić opinie klientów na temat danej marki alkomatów oraz konkretnej placówki handlowej. W przypadku najpopularniejszych alkomatów zapewne uda się również znaleźć wiele komentarzy dotyczących konkretnego modelu urządzenia.

Sklep z alkomatami

Cechy najskuteczniejszych alkomatów

Pierwsze urządzenie działające na podobnej zasadzie jak dzisiejsze alkomaty z sensorami półprzewodnikowymi powstały już w latach 50 XX wieku i od tamtego czasu są nieustannie udoskonalane. Ponadto, wciąż powstają nowe technologie, umożliwiające coraz szybsze i dokładniejsze badanie stężenia alkoholu w powietrzu. Tym samym dostępne dziś w sprzedaży urządzenia do wykonywania tego rodzaju pomiarów znacząco się między sobą różnią. Warto zatem wskazać cechy wyróżniające skuteczne alkomaty:

  • aktywny tryb pracy – urządzenia charakteryzujące się aktywnym trybem pracy wymagają wdmuchiwania powietrza do urządzenia. W ten sposób dostaje się go tam na tyle dużo, iż możliwy jest dokładniejszy pomiar niż w przypadku alkomatów pasywnych. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły w postaci zaawansowanych technologicznie pasywnych alkomatów wykorzystywanych przez policję. Działają one sprawnie i skutecznie, i choć sklep z alkomatami oferuje sprzedaż również takich urządzeń, dla wielu są one niedostępne ze względu na wysokie ceny.
  • obecność ustnika – podobnie jak aktywny tryb pracy, ustnik gwarantuje dostarczenie do wnętrza urządzenia większych ilości powietrza niż ma to miejsc w przypadku urządzeń pasywnych bez ustnika.
  • metalowa końcówka ustnika – o ile ustnik jest szczelny, materiał wykonania bezpośrednio nie wpływa na wynik pomiaru. Jednak solidny ustnik wykonany z metalu cechuje wysokiej jakości urządzenia, które gwarantują precyzyjny pomiar.
Powiązane artykuły
Porady

Jak poprawnie używać sprzęgła?

2 minuty czytania
Sprzęgło to podzespół, o który warto dobrze się zatroszczyć. Trzeba pamiętać, że sprzęgło jest niezbędne, aby móc zmieniać biegi, tak więc jeśli…
Porady

Jak bezpiecznie naładować akumulator?

2 minuty czytania
Nawet najlepszy samochód nie będzie mógł odpalić jeżeli jego akumulator zostanie rozładowany. Prostowniki lub nowsze ładowarki z mikroprocesorem pozwalają na przywrócenie niezbędnego…
Porady

Jak wybierać części zamienne do samochodu?

2 minuty czytania
To normalne, że kierowcy nie zawsze decydują się na zakup oryginalnych części do samochodów ze względów czysto ekonomicznych. Co więcej, wiele zamienników…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.