Porady

W poszukiwaniu skutecznego alkomatu

2 minuty czytania

Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to niebezpieczeństwo dla kierowcy, jego pasażerów oraz innych uczestników ruchu. Niestety wielu kierowców rusza w drogę, nie zdając sobie sprawę, iż nadal mają we krwi alkohol, który upośledza ich zdolności poznawcze oraz motoryczne. Dlatego też w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto sprawdzić poziom etanolu w organizmie. Jednak skąd mieć pewność, iż dany alkomat wskazuje wiarygodny wynik? Jak ocenić skuteczność urządzenia?

Precyzyjne badanie trzeźwości

Maksymalną dokładność pomiaru gwarantują alkomaty policyjne. Sklep z alkomatami, który posiada w ofercie tego rodzaju sprzęt, zawsze wyraźnie podkreśla użytkowanie danego alkomatu przez policję, aby klient wiedział, iż ma do czynienia z urządzeniem najwyższej jakości. Ponadto, producenci informują o dokładności pomiaru poszczególnych alkomatów. Najlepsze z nich mylą się co najwyżej o 0.01 promila. Wydawać by się mogło, iż wystarczy kupić alkomat określany jako policyjny lub też taki, którego dokładność oceniana jest na bardzo wysoką. Niestety nie jest to takie proste, gdyż producenci i sprzedawcy nie zawsze są uczciwi. Ażeby mieć pewność, iż wszelkie informacje dotyczące urządzeń są prawdziwe, trzeba kupować sprzęt od zaufanych producentów w dobrym sklepie z alkomatami. Przed zrealizowaniem transakcji polecamy sprawdzić opinie klientów na temat danej marki alkomatów oraz konkretnej placówki handlowej. W przypadku najpopularniejszych alkomatów zapewne uda się również znaleźć wiele komentarzy dotyczących konkretnego modelu urządzenia.

Sklep z alkomatami

Cechy najskuteczniejszych alkomatów

Pierwsze urządzenie działające na podobnej zasadzie jak dzisiejsze alkomaty z sensorami półprzewodnikowymi powstały już w latach 50 XX wieku i od tamtego czasu są nieustannie udoskonalane. Ponadto, wciąż powstają nowe technologie, umożliwiające coraz szybsze i dokładniejsze badanie stężenia alkoholu w powietrzu. Tym samym dostępne dziś w sprzedaży urządzenia do wykonywania tego rodzaju pomiarów znacząco się między sobą różnią. Warto zatem wskazać cechy wyróżniające skuteczne alkomaty:

  • aktywny tryb pracy – urządzenia charakteryzujące się aktywnym trybem pracy wymagają wdmuchiwania powietrza do urządzenia. W ten sposób dostaje się go tam na tyle dużo, iż możliwy jest dokładniejszy pomiar niż w przypadku alkomatów pasywnych. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły w postaci zaawansowanych technologicznie pasywnych alkomatów wykorzystywanych przez policję. Działają one sprawnie i skutecznie, i choć sklep z alkomatami oferuje sprzedaż również takich urządzeń, dla wielu są one niedostępne ze względu na wysokie ceny.
  • obecność ustnika – podobnie jak aktywny tryb pracy, ustnik gwarantuje dostarczenie do wnętrza urządzenia większych ilości powietrza niż ma to miejsc w przypadku urządzeń pasywnych bez ustnika.
  • metalowa końcówka ustnika – o ile ustnik jest szczelny, materiał wykonania bezpośrednio nie wpływa na wynik pomiaru. Jednak solidny ustnik wykonany z metalu cechuje wysokiej jakości urządzenia, które gwarantują precyzyjny pomiar.
Powiązane artykuły
Porady

Naprawa i wymiana układu wydechowego w samochodzie – kiedy i jak ją wykonać?

2 minuty czytania
Zadaniem układu wydechowego samochodu jest odprowadzanie i filtrowanie spalin wydostających się z komory spalania silnika. Układ ten obejmuje takie części jak kolektor…
Porady

Jak poprawnie używać sprzęgła?

2 minuty czytania
Sprzęgło to podzespół, o który warto dobrze się zatroszczyć. Trzeba pamiętać, że sprzęgło jest niezbędne, aby móc zmieniać biegi, tak więc jeśli…
Porady

Jak bezpiecznie naładować akumulator?

2 minuty czytania
Nawet najlepszy samochód nie będzie mógł odpalić jeżeli jego akumulator zostanie rozładowany. Prostowniki lub nowsze ładowarki z mikroprocesorem pozwalają na przywrócenie niezbędnego…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *