Zawieszenie

Wahacze

1 minuty czytania

Wahacze są elementem zawieszenia samochodu łączącym piastę koła (zwrotnicę) z nadwoziem. Wahacz może być ustawiony poprzecznie, wzdłużnie lub ukośnie w zależności od sposobu jego zamocowania i prowadzenia koła. Jest to element zawieszenia najczęściej odizolowany silent-block’ami (tulejami metalowo-gumowymi) stosowany w celu wytłumienia drgań przenoszonych z nawierzchni po której pojazd się porusza.

W każdym samochodzie znajduje się kilka wahaczy, w tym wahacz dolny i górny, które mają kształt litery „A”. Wahacze są częścią układu zawieszenia, „przywiązują” elementy zawieszenia do podwozia i wpływają na ruch kół, dzięki czemu nadwozie, podwozie i zawieszenie płynnie współpracują.

Ważnym elementem przy omawianiu budowy wahaczy są tuleje. Odpowiadają one za amortyzację i sprawiają, że połączenie pomiędzy zawieszeniem a nadwoziem jest elastyczne i wytrzymałe.

W rezultacie, dzięki wahaczom można jechać samochodem bez uczucia mdłości i zawrotów głowy, ponieważ zapewniona jest kontrola i płynność w ruchu auta.

Podobnie jak pozostałe części nadwozia, wahacze powinny być smarowane przy okazji każdego przeglądu. Należy o tym pamiętać, ponieważ niesprawne wahacze mogą doprowadzić do tego, że samochód stanie się nieobliczalny i niekomfortowy.

Powiązane artykuły
Zawieszenie

Stabilizator zawieszenia - co warto o nim wiedzieć?

2 minuty czytania
Stabilizator to jeden z niepozornych elementów zawieszenia, którego rola jest nie do przecenienia.. Element ten nie jest skomplikowany. Jest to pręt, który…
Zawieszenie

Jak działają amortyzatory o zmiennej sile tłumienia?

2 minuty czytania
Jeszcze niedawno decydując się na zakup samochodu musieliśmy podjąć decyzję, czy zależy nam na dynamicznej jeździe i sportowych wrażeniach z prowadzenia, czy…
Zawieszenie

Amortyzatory i ich awarie

2 minuty czytania
Amortyzatory służą do podnoszenia komfortu osób podróżujących, a także do zapewniania stabilnego prowadzenia pojazdu. Amortyzatory wchodzą w skład układu tłumiącego zawieszenia, sprawiając,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *