Silnik

Wentylator chłodnicy hałasuje

2 minuty czytania

Kierowco, wentylator chłodnicy to bardzo istotny element układu chłodzenia w każdym samochodzie. Jego rola polega na chłodzeniu silnika i ogrzewaniu kabiny pasażerskiej. Problem pojawia się wtedy, gdy wentylator zaczyna hałasować. Nie należy tego bagatelizować i rozpocząć jak najszybciej jego diagnostykę. 

Przyczyn hałasu może być kilka. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia sposobu działania układu chłodzenia w samochodzie. Zasada jest dosyć prosta. Komora silnika posiada kanały, przez które przepływa płyn chłodniczy. Jego obieg wymuszony jest dzięki pompie wody. Nagrzana ciecz zostaje odprowadzona z silnika do chłodnicy, gdzie dochodzi do ochłodzenia cieczy poprzez pęd powietrza. Rola wentylatora istotna jest wtedy, gdy pęd powietrza nie wystarcza i temperatura w układzie jest za wysoka.

Rodzaje wentylatorów

Na chwilę obecną istnieją dwa rodzaje wentylatorów, tj. ssące i pchające. Pomimo różnic, rola każdego wentylatora polega na wymuszeniu przepływu powietrza przez chłodnicę. Kierunek przepływu tego powietrza jest zawsze taki sam – w stronę silnika. Podstawowa różnica względem ww. wentylatorów sprowadza się do miejsca jego montażu.

By sprawdzić, jaki wentylator znajduje się w samochodzie, wystarczy stanąć przodem do auta. Jeżeli wentylator umiejscowiony jest przed chłodnicą, to znaczy, że pojazd został wyposażony w wentylator pchający. Z kolei montaż wentylatora za chłodnicą świadczy, że w aucie wykorzystanie drugi rodzaj wentylatora tj. ssący.

Wentylator chłodnicy hałasuje

Zacznijmy od tego, że niesprawny wentylator chłodnicy może doprowadzić do przegrzania się jednostki napędowej, a jego naprawa bywa nieco czasochłonna i przede wszystkim kosztowna dla polskiego kierowcy.

Jeżeli praca wentylatora chłodnicy od pewnego momentu jest głośniejsza niż wcześniej, to należy jak najszybciej reagować. Należy sprawdzić, czy nic się nie przykleiło do wiatraka, co bywa częstym objawem hałasu. Wiatrak mógł się także ułamać i trzeba będzie dokonać wymiany. Ponadto źródłem hałasu bywa zużycie łożyska wentylatora lub sprzęgła wiskotycznego – przede wszystkim w przypadku starszych aut.

Wymiana wentylatora

Kierowco, nie zwlekaj z wymianą, bo narazisz auto na kolejne usterki i tym samym siebie na niepotrzebne, dodatkowe koszty. W zależności od modelu samochodu ceny nowych wentylatorów do chłodnic rozpoczynają się od kilkudziesięciu złotych. Pamiętajmy przy tym, że zaleca się stosować elementy fabrycznie nowe, które pochodzą od sprawdzonych producentów.

 

 

Powiązane artykuły
Silnik

Jak działa sonda lambda w samochodzie i jak rozpoznać jej awarię?

2 minuty czytania
Sonda lambda umieszczana w samochodach jest to czujnik, który mierzy zawartość tlenu w spalinach. Wysyła ona sygnał do sterownika silnika, który z…
Silnik

Pasek klinowy. Czynniki wpływające na jego żywotność i funkcjonowanie

2 minuty czytania
Choć budowa i zasada działania paska klinowego są niewiarygodnie proste, bez wątpienia należy on do najważniejszych części silnika samochodowego. Początkowo jego rola…
Silnik

Przepustnica powietrza - co to jest? Jakie są objawy awarii? Jak ją samodzielnie wymienić?

2 minuty czytania
Ile osób wsiadając do samochodu zastanawia się nad tym, jak dokładnie działa silnik oraz jakie procesy muszą nastąpić, aby wprawić w ruch…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *