Oleje i płyny

Jak wymienić olej silnikowy?

2 minuty czytania

Olej silnikowy to podstawowy płyn eksploatacyjny w samochodzie, którego wymiana to niestety dosyć często bagatelizowana czynność. Tymczasem zużyty olej do silnika nie tylko uprzykrza pracę jednostce napędowej, ale także wyraźnie skraca jej żywotność. 

Zacznijmy od tego, że wymiana oleju silnikowego nie należy do trudnych czynności. Olej do silnika można wymienić zaledwie w ciągu kilkunastu minut np. na parkingu pod domem lub blokiem, ew. w garażu. Jak to zrobić i o czym należy pamiętać?

Jaki olej silnikowy do auta?

jak wymienić olej silnikowy

Przed przystąpieniem do wymiany oleju silnikowego należy koniecznie sprawdzić jaki typ oleju jest wymagany przez silnik w naszym samochodzie. To istotne, bowiem użycie oleju silnikowego, który posiada parametry niezalecane dla konkretnego typu silnika, może się przy niekorzystnym zbiegu okoliczności okazać druzgocące. Jeśli nie masz pewności co do klasy oleju, lepiej zleć wymianę mechanikowi.

Jak wybrać olej do silnika?

Zaleca się, by stosować oleje silnikowe tego samego rodzaju i producenta. Jeżeli samochód przez cały czas poruszał  się na syntetyku, to przy kolejnej wymianie należy zastosować ten sam olej silnikowy. To samo dotyczy pozostałych rodzajów olejów do silnika. Jeżeli nie ma ubytków, zostajemy przy dotychczasowym rodzaju oleju samochodowego. Z biegiem czasu zmiana jest dopuszczalna, ale tylko z oleju rzadszego na gęstszy. Syntetyk zmieniamy na półsyntetyk, ale nigdy na odwrót.

Wymiana oleju w kilku krokach

Przed rozpoczęciem wymiany rozgrzej silnik, np. poprzez kilkukilometrową przejażdżkę. Zlokalizuj miskę olejową silnika i wstaw pod nią pojemnik na zużyty olej. Odkręć korek spustowy w misce i odczekaj, aż cały olej spłynie (trwa to około kilka-kilkanaście minut). W międzyczasie możesz odkręcić stary filtr oleju. Jeśli nie masz specjalnego klucza, użyj gumowej rękawiczki celem zapewnienia sobie lepszego uchwytu. Po odkręceniu oczyść otwór z ewentualnych zanieczyszczeń oraz pokryj gwint nowego filtra warstwą oleju. Sprawdź ułożenie uszczelki na filtrze, po czym wkręć go w blok silnika, dokręcając wyłącznie siłą rąk, bez użycia dodatkowych narzędzi.

Jeżeli zużyty olej już spłynął, oczyść korek spustowy i otwór w misce olejowej, po czym wkręć korek w miskę. Wyjmij i wytrzyj wskaźnik poziomu oleju w silniku. Zacznij wlewać nowy olej przez otwór wlewu w górnej części silnika (korek zazwyczaj nosi napis OIL) kontrolując jego ilość na bagnecie. Gdy poziom oleju osiągnie poziom kilku milimetrów poniżej znacznika MAX, zaprzestań dolewania oleju. Uruchom silnik, pozwól mu chwilę popracować na wolnych obrotach, po czym go wyłącz. Po kilku minutach sprawdź ponownie poziom oleju – jeśli wyraźnie spadł, dolej wymaganą ilość. Na koniec zapisz datę wymiany oleju, bieżący przebieg samochodu oraz typ i producenta oleju, co ułatwi zaplanowanie kolejnej wymiany.

Powiązane artykuły
Oleje i płynySilnik

Wymiana oleju silnikowego

1 minuty czytania
Żaden silnik nie przeżyje bez odpowiedniego smarowania. Dlatego regularna wymiana oleju silnikowego to bardzo istotny aspekt czynności serwisowych. Kiedy najlepiej wymienić olej…
Oleje i płyny

Czy oleje syntetyczne mają tylko wady?

2 minuty czytania
W najnowszych modelach samochodów używane są wyłącznie syntetyczne oleje silnikowe. Pierwszy na rynku pojawił się ponad 30 lat temu – był to…
Oleje i płyny

Chłodnice oleju

1 minuty czytania
O ile chłodnice wody są tematem popularnym wśród miłośników motoryzacji i można je dostać w praktycznie każdym sklepie motoryzacyjnym, to trochę inaczej…

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *