Oleje i płynySilnik

Wymiana oleju silnikowego

1 minuty czytania
Olej silnikowy.

Żaden silnik nie przeżyje bez odpowiedniego smarowania. Dlatego regularna wymiana oleju silnikowego to bardzo istotny aspekt czynności serwisowych. Kiedy najlepiej wymienić olej i jakie powinien on posiadać właściwości? 

Działy badawcze stale pracują nad opracowaniem oleju silnikowego, który w najlepszy sposób zabezpieczyłby silnik przed zużyciem. Zastosowanie wysokiej jakości oleju sprawi, że silnik z powodzeniem będzie eksploatowany setki tysięcy kilometrów przebiegu. Jakie zadania spełnia olej silnikowy w samochodzie?

Smarowanie silnika

Podstawowe zadanie oleju silnikowego to smarowanie części silnika, by zapobiegać ich przedwczesnemu zużyciu. Dobry olej maksymalnie obniża tarcie między poszczególnymi elementami silnika, co pozwala wyeliminować ryzyko ich zatarcia. Dlatego wymiana oleju silnikowego to kwestia nadrzędna, która uchroni kierowcę przed wieloma kosztownymi naprawami, które wynikają z zatarcia części silnika.

Skuteczne chłodzenie

Wymiana oleju silnikowego

Elementy silnika pracują w niezwykle trudnych warunkach, przede wszystkim ze względu na wyraźne obciążenia termiczne. Olej silnikowy w kontakcie z tymi częściami odbiera od nich nadmiar ciepła, co pozwala zachować sprawność poszczególnych podzespołów w silniku.

Zapewnienie czystości

Proces spalania paliwa, nawet w nowoczesnych silnikach, generuje duże ilości zanieczyszczeń, które odkładają się na ściankach silnika i poszczególnych elementach jednostki napędowej. Dlatego zapewnienie czystości silnika to jedno z najważniejszych zadań oleju, który wspomniane zanieczyszczenia zmywa i zabiera ze sobą podczas pracy. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której szkodliwe cząstki zalegają w silniku, obniżając jego efektywność i trwałość.

Przeciwdziałanie korozji

Procesy korozyjne to problem niemal całego samochodu, w tym jego silnika. Podczas spalania paliwa powstają szkodliwe, kwaśne związki. Rolą oleju jest ich zabranie i skuteczne zneutralizowanie, by silnik nie zaczął korodować. Zużyty olej lub brak jego odpowiedniej ilości sprawi, że wspomniane związki będą odkładać się na ściankach silnika i niektórych częściach, skąd do korozji niedaleka droga.

Wymiana oleju silnikowego

Producent silnika dokładnie wie, kiedy powinno dojść do wymiany. Dlatego informacji odnośnie wymiany oleju silnikowego najlepiej szukać w instrukcji obsługi samochodu.  Znajdziemy w niej informację co do interwałów wymiany, prawidłowego poziomu w misce olejowej i rekomendacji względem jakości oleju, który zaleca się stosować do silnika w konkretnym modelu samochodu.

Powiązane artykuły
Silnik

Jak działa sonda lambda w samochodzie i jak rozpoznać jej awarię?

2 minuty czytania
Sonda lambda umieszczana w samochodach jest to czujnik, który mierzy zawartość tlenu w spalinach. Wysyła ona sygnał do sterownika silnika, który z…
Silnik

Pasek klinowy. Czynniki wpływające na jego żywotność i funkcjonowanie

2 minuty czytania
Choć budowa i zasada działania paska klinowego są niewiarygodnie proste, bez wątpienia należy on do najważniejszych części silnika samochodowego. Początkowo jego rola…
Silnik

Przepustnica powietrza - co to jest? Jakie są objawy awarii? Jak ją samodzielnie wymienić?

2 minuty czytania
Ile osób wsiadając do samochodu zastanawia się nad tym, jak dokładnie działa silnik oraz jakie procesy muszą nastąpić, aby wprawić w ruch…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *