Informacje

Instalacja gazowa w samochodzie

2 minuty czytania

Po polskich drogach jeździ coraz więcej aut, które zostały wyposażone w system instalacji gazowej. Pod tym względem nasz kraj jest na drugim miejscu w Europie, a Polaków wyprzedzają jedynie tureccy kierowcy. Dlaczego samochody na gaz są tak popularne? Czy Instalacja gazowa to słuszny wybór?

instalacja gazowaZ reguły, o montażu Instalacji LPG, decydują koszty. Auta na gaz zawsze były bardziej opłacalne, ale czy tak jest do dzisiaj? Kierowcy alarmują, że LPG na stacjach benzynowych jest coraz droższe. Ponadto, Instalacja gazowa ma nie tylko zalety, lecz także kilka istotnych wad.  Niemniej jednak montowanie instalacji LPG nadal cieszy się dużą popularnością – zarówno wśród kierowców starszych, jak i nowszych pojazdów.

Odpowiedni wybór Instalacji

Zanim zdecydujemy się na montaż instalacji LPG w samochodzie powinniśmy rozważyć wszystkie za i przeciw. W tym celu warto odwiedzić mechanika, który doradzi, czy powinniśmy się decydować na taki krok. Dlaczego to takie istotne? Często instalacje gazowe są po prostu zbyteczne. Doskonale przyjmują się w europejskich markach, zatem zainstalowanie i użytkowanie auta na gaz w samochodach takich jak Opel, Volkswagen czy Skoda nie będzie problemem. Mechanicy alarmują jednak, że LPG nie sprawdza się w azjatyckich pojazdach, zatem jeżdżąc Mazdą, Kią czy Mitsubishi lepiej nie decydować się na użytkowanie gazu. Jednak jeżeli instalacja jest fachowo dobrana, prawidłowo zamontowana i regularnie przeglądana, nie powinna sprawiać kłopotu.

Instalacja gazowa – zalety

Jeżdżąc z zamontowaną instalacją LPG można sporo zaoszczędzić. Cena gazu stanowi około 50% ceny benzyny. Niewątpliwą zaletą LPG jest również lżejsza masa zbiorników, w porównaniu z benzyną. Głosy przeciwników, którzy twierdzą, że gaz może przyczynić się do awarii silnika można uznać za plotki, ponieważ jak dotąd nie ma żadnych naukowych doniesień o niekorzystnym wpływie LPG na silniki benzynowe. Dodatkowym plusem, przemawiającym za przewagą instalacji gazowej jest fakt, że silniki iskrowe, nawet te czterosuwowe, nie mają problemu z pracą na gazie.

Wady Instalacji LPG

Największa wada LPG to fakt, że silnik powinien uruchamiać się na benzynie, zwłaszcza zimą. Nie można zatem zupełnie zrezygnować z benzyny. Na szczęście osoby decydujące się na autogaz są tego świadome. Minusem jest także brak miejsca w bagażniku – butla z gazem zajmuje dosyć sporo miejsca. Niewłaściwe ilości benzyny w baku, spowodowane zamontowaniem instalacji mogą być przyczyną zepsucia wielu części w silniku np. pompy paliwowej. Ponadto podczas procesu spalania, generowane spaliny mogą powodować znaczącą korozję układu wydechowego.

 

Powiązane artykuły
Informacje

Jakie narzędzia warsztatowe wybrać?

2 minuty czytania
Narzędzia warsztatowe stanowią szerokie spektrum możliwości wyboru. Skompletowanie tych odpowiednich, będzie podyktowane zakresem prac, do których ich użyjemy. Jak wiadomo, część zainteresowanych…
Informacje

Zalety bagażników na hak

1 minuty czytania
Sezon urlopowy trwa w najlepsze, a piękna pogoda zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Wielu Polaków z różnych przyczyn nie decyduje się…
Informacje

Najczęściej spotykane usterki zawieszenia w samochodzie

2 minuty czytania
Stan naszych dróg, zmienny klimat, trudne zimowe warunki oraz ilość pokonanych kilometrów z pewnością mają znaczny wpływ na nasze zawieszenie oraz jego…

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *