Porady

Aspekty prawne zakładania warsztatu samochodowego

1 minuty czytania

Na samym początku warto ustalić jaką działalność będziemy prowadzić w zakresie naszego warsztatu samochodowego. Najczęściej są to naprawy elektryczne i elektroniczne, ale też mechaniczne nadwozia i części. Lakierowanie, malowanie, naprawy szyb i okien, siedzeń samochodowych. Naprawa opon i dętek oraz ich zakładanie lub wymiana. Zabiegi antykorozyjne. Ostatnią, ale często spotykaną jest usługa przeglądów.

20110128TheMechanic

Obrazek pochodzi ze strony torontoist.com

Licencje i koncesje na prowadzenie warsztatu

Założenie warsztatu samochodowego nie wymaga od nas posiadania licencji, koncesji czy zezwoleń. Naprawa pojazdów wiąże się jednak często jednak z użyciem wyspecjalizowanych urządzeń wymagających odpowiednich pomieszczeń. Mogą mieć one wpływ na środowisko. W sąsiedztwie często znajdują się zabudowania mieszkalne. Może to generować ograniczenia i wymogi. Powinniśmy wziąć je pod uwagę już na etapie planowania.

Wpis warsztatu mechanicznego do CEIDG

Założenie działalności odbywa się poprzez wpis do CEIDG. Operacja ta realizowana jest natychmiastowo i nie ma z nią większych problemów. Kłopotliwe może się okazać jednak przystosowanie budynku do potrzeb prowadzenia działalności i uzyskanie odpowiednich certyfikatów uprawniających do korzystania z niektórych maszyn. Modyfikacja lokalu może wiązać się z koniecznością zdobycia pozwolenia.

Numer PKD

Wprowadzenie dodatkowych numerów PKD jest zwolnione z kosztów. Warto zatem wpisać ich więcej ponieważ mogą się okazać przydatne w dalszych etapach prowadzenia naszej działalności. Podstawowy numer PKD dla warsztatu samochodowego to 4520.Z. Sprzedaż detaliczna części samochodowych wymagać będzie od nas kolejnego numeru 4532.Z. Naprawa motocykli wymaga od nas jeszcze jednego numeru, tym razem jest to 4540.Z.

Forma prowadzenia działalności gospodarczej

W przypadku prowadzenia warsztatu mechaniki pojazdowej, możemy skorzystać z każdej dostępnej opcji oprócz spółki partnerskiej. Oczywiście najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest jednoosobowa działalność gospodarcza, czyli wpis osoby fizycznej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Istnieje wiele poradników prawnych opisujących plusy i minusy każdej formy prowadzenia działalności gospodarczej. Warto więc zapoznać się z nimi w celu wybrania najodpowiedniejszej dla siebie.

Artykuł powstał w oparciu o materiały umieszczone na stronie http://www.iparts.pl/warsztaty/.

Powiązane artykuły
Porady

Naprawa i wymiana układu wydechowego w samochodzie – kiedy i jak ją wykonać?

2 minuty czytania
Zadaniem układu wydechowego samochodu jest odprowadzanie i filtrowanie spalin wydostających się z komory spalania silnika. Układ ten obejmuje takie części jak kolektor…
Porady

Jak poprawnie używać sprzęgła?

2 minuty czytania
Sprzęgło to podzespół, o który warto dobrze się zatroszczyć. Trzeba pamiętać, że sprzęgło jest niezbędne, aby móc zmieniać biegi, tak więc jeśli…
Porady

Jak bezpiecznie naładować akumulator?

2 minuty czytania
Nawet najlepszy samochód nie będzie mógł odpalić jeżeli jego akumulator zostanie rozładowany. Prostowniki lub nowsze ładowarki z mikroprocesorem pozwalają na przywrócenie niezbędnego…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *