Oświetlenie

Dobre oświetlenie to gwarancja bezpieczeństwa

2 minuty czytania

Oświetlenie to bardzo istotny element, który ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo kierowcy na drodze. Niestety, według statystyk Instytutu Badawczego ARC zaledwie co dziesiąty badany wskazał oświetlenie jako mające wpływ na bezpieczeństwo na drodze, choć w czasie jazdy w nocy, poza terenem zabudowanym, ma ono największe znaczenie – zarówno dla samego kierowcy, jak i innych podróżujących samochodami, a także dla innych uczestników ruchu. 

Wadliwe oświetlenie może uniemożliwić odpowiednią reakcję kierowcy, który po prostu może nie ujrzeć przeszkody wystarczająco wcześnie, by mieć czas na jej ominięcie. Nawet źle ustawione reflektory mogą znacznie skrócić zasięg świateł, albo oślepiać kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka. Większość badanych użytkowników deklaruje samodzielne sprawdzanie ustawianie świateł – co nie jest możliwe bez zastosowania specjalistycznego przyrządu; to ważne, bo oświetlenie stosunkowo często ulega uszkodzeniu podczas eksploatacji samochodu.

30_swiatlapojazd

Oryginał czy zamiennik?

Prędzej czy później użytkownik staje przed koniecznością zakupu i wymiany oświetlenia. Dokonania trafnego wyboru nie ułatwia mnogość produktów dostępnych na rynku. W przypadku popularnych modeli samochodów może to być nawet kilkanaście referencji. Oczywiście podstawowym kryterium wyboru jest cena – tutaj różnice mogą sięgać nawet kilkuset procent.

Zakup najtańszych części jest bardzo kuszący. Jeśli jednak położylibyśmy obok siebie np. dwa reflektory – droższy i tańszy zamiennik to na pierwszy rzut oka różnice między nimi będą niezauważalne. Co przemawia za zakupem oświetlenia pochodzącego od renomowanych producentów?

Oczywistym jest fakt, że renomowani producenci współpracują z znanymi markami samochodowymi, a ich oświetlenie stosowane na pierwszy montaż musi spełniać wszystkie rygorystyczne normy związane z homologacją pojazdu. Kupując oryginał mamy gwarancję odpowiedniej jakości.

W przypadku tańszych zamienników nieznanych producentów często występują znaczne odchylenia wykonania powodujące, że plama świetlna na drodze będzie nieregularna, co z kolei skutkuje pogorszeniem widoczności i zmęczeniem oczu kierowcy. Stosując tanie, niewłaściwie świecące zamienniki narażamy siebie i innych użytkowników drogi na znaczne niebezpieczeństwo. Tańsze zamienniki mogą być także mniej trwałe z powodu zastosowania niewłaściwych, gorszych jakościowo materiałów w trakcie produkcji. Dokładność wykonania ma również wpływ na ogólną estetykę pojazdu.

Wszystkie wymienione argumenty przemawiają za tym, aby stosować sprawdzone produkty. Na rynku części zamiennych znajdziemy szeroką gamę elementów oświetlenia samochodowego znanych, renomowanych producentów, którym warto zaufać. Doświadczenie w produkcji na pierwszy montaż daje gwarancję wysokiej jakości i trwałości.

Powiązane artykuły
Oświetlenie

Biały kolor ksenonów?

1 minuty czytania
Reflektory halogenowe niektórzy kierowcy nadal kojarzą z lekko niebieskim odcieniem emitowanego światła. Obecnie barwa ksenonów zastępowana zostaje kolorem białym. Dlaczego? 
Oświetlenie

Żarówki z efektem xenon

1 minuty czytania
Użytkownicy starszych pojazdów marzą o światłach ksenonowych. Firma Philips postanowiła przybliżyć tę opcję tym, upodabniając wygląd reflektorów halogenowych do ksenonów poprzez zamontowanie…
Oświetlenie

Światła do jazdy dziennej LED

1 minuty czytania
Światła do jazdy dziennej LED coraz częściej można spotkać na ulicach. Są one albo montowane seryjnie w nowych samochodach, albo w ramach…

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *