Oświetlenie

Światła do jazdy dziennej LED

1 minuty czytania

Światła do jazdy dziennej LED coraz częściej można spotkać na ulicach. Są one albo montowane seryjnie w nowych samochodach, albo w ramach modyfikacji kupowane przez posiadaczy pojazdów.

Dlaczego ludzie zakładają światła LED? Jest wiele przyczyn, ale głównym powodem jest ich żywotność. Zwykłe żarówki H4 lub H7 zazwyczaj pracują ok 300-600 h, natomiast światła LED ponad 1000 h. Ich białe światło jest użyteczne i dobrze sprawdza się we wszystkich warunkach atmosferycznych. Z punktu widzenia kierowcy bardzo ważne jest także to, że zużywają one o wiele mniej energii niż światła ksenonowe. Obecnie, popularne „LED-y” są stosowane nie tylko z przodu, ale także jako tylne światła pozycyjne, hamulcowe, oraz światła stop, wpływając na szybszy czas reakcji.

Co powoduje, że światła do jazdy dziennej LED są tak korzystnym rozwiązaniem? W przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek, które muszą się rozgrzać, prąd przepływa w nich przez półprzewodnik, przez co są o wiele sprawniejsze i oszczędniejsze niż ich alternatywy. Są też ekologiczne, bo pobierają o wiele mniej energii i przyczyniają się do zmniejszenia zużycia paliwa.

Szczególnie istotne przy montażu świateł LED w przednich lampach jest odpowiednie kontrolowanie strumienia świetlnego. Pamiętajmy, że każde światła do jazdy dziennej, tak jak inne rodzaje oświetlenia samochodowego, powinna mieć homologację a także specjalne oznakowanie, po którym będziemy w stanie wskazać ich przeznaczenie. Takie zabiegi są stosowane przede wszystko po to, aby osoba sprawdzająca auto – np. policjant, mogła rozpoznać, czy światła są dalekosiężne, przeciwmgłowe czy właśnie do jazdy dziennej.

Powiązane artykuły
Oświetlenie

Biały kolor ksenonów?

1 minuty czytania
Reflektory halogenowe niektórzy kierowcy nadal kojarzą z lekko niebieskim odcieniem emitowanego światła. Obecnie barwa ksenonów zastępowana zostaje kolorem białym. Dlaczego? 
Oświetlenie

Żarówki z efektem xenon

1 minuty czytania
Użytkownicy starszych pojazdów marzą o światłach ksenonowych. Firma Philips postanowiła przybliżyć tę opcję tym, upodabniając wygląd reflektorów halogenowych do ksenonów poprzez zamontowanie…
Oświetlenie

Dobre oświetlenie to gwarancja bezpieczeństwa

2 minuty czytania
Oświetlenie to bardzo istotny element, który ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo kierowcy na drodze. Niestety, według statystyk Instytutu Badawczego ARC zaledwie co…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.