Porady

Uszkodzenia szyby w trasie

2 minuty czytania

Co zrobić w przypadku, gdy podczas podróży dojdzie do uszkodzenia przedniej szyby w samochodzie? Obecnie użytkownik ma dostęp nawet do aplikacji, która w znaczny sposób ułatwi ocenę usterki i czy defekt będzie się powiększał. 

obrazek257252-130938

Czy uszkodzenia szyby da się naprawić?

Przyczyny uszkodzeń mogą być bardzo różne, tak samo jak ich skutki. Niezależnie od tego, czy na szybie pojawił się niewielki ubytek czy spore pęknięcie – należy zatrzymać pojazd i wstępnie ocenić zakres awarii. Niestety, zazwyczaj do naprawy kwalifikuje się większość usterek, których średnica przekracza średnicę monety 5 zł i znajduje się przynajmniej 10 cm od krawędzi szyby. Jeśli mamy do czynienia nawet z tak niewielkimi uszkodzeniami, jazdę można kontynuować, ale należy pamiętać o tym, by jak najszybciej udać się do specjalistycznego warsztatu, który naprawi uszkodzoną szybę.

Według ekspertów nawet drobnych uszkodzeń nie powinno się bagatelizować. Niewielkie defekty należy poddawać niezwłocznej naprawie, większość pęknięć ma bowiem tendencję do rozszerzania się. Może to spowodować nie tylko dyskomfort w zakresie widoczności, ale grozi także pęknięciem całej szyby w przypadku zbyt dużych obciążeń udarowych. Jeśli usterka nie zostanie w porę naprawiona, prędzej czy później trzeba będzie wymienić całą szybę. Oprócz tego dochodzi kontrola drogowa – policjanci są zobowiązani odebrać dowód rejestracyjny kierowcy, który porusza się samochodem z niesprawną szybą.

Aby ułatwić kierowcom szybką oceną uszkodzeń, niektórzy producenci szyb samochodowych stworzyli darmowe aplikacje, które pomagają w trafnej ocenie usterki i możliwości ewentualnej naprawy.

Szansa na odszkodowanie

Oczywiście naprawa nie zawsze jest możliwa. W przypadku poważnej kolizji i uszkodzenia wszystkich trzech warstw szyby czołowej czeka nas konieczność wymiany całego elementu. Eksperci przestrzegają, że nie warto ryzykować jazdy z poważnie uszkodzoną szybą czołową, jest to bowiem element odpowiedzialny nie tylko za ochronę przed warunkami atmosferycznymi, ale także w wielkim stopniu za sztywność całej konstrukcji nadwozia pojazdu.

Czasami możemy wskazać konkretnego sprawcę usterki. W sytuacji, gdy w szybę uderzył kamień, lub inny ładunek, który mógł spaść z jadącego przed nami samochodu. Warto wówczas spisać protokół powypadkowy. Będzie to miało duże znaczenie przy ubieganiu się o ewentualne odszkodowanie. Jeśli zajdzie taka potrzeba można oczywiście wezwać na miejsce zdarzenia policję.

Powiązane artykuły
Porady

Czy na stacji diagnostycznej można sprawdzić samochód przed zakupem?

4 minuty czytania
Zakup używanego samochodu to inwestycja, która wymaga szczególnej uwagi i dokładności. Wiele osób zastanawia się, czy warto skorzystać z usług stacji diagnostycznej,…
Porady

Naprawa i wymiana układu wydechowego w samochodzie – kiedy i jak ją wykonać?

2 minuty czytania
Zadaniem układu wydechowego samochodu jest odprowadzanie i filtrowanie spalin wydostających się z komory spalania silnika. Układ ten obejmuje takie części jak kolektor…
Porady

Jak poprawnie używać sprzęgła?

2 minuty czytania
Sprzęgło to podzespół, o który warto dobrze się zatroszczyć. Trzeba pamiętać, że sprzęgło jest niezbędne, aby móc zmieniać biegi, tak więc jeśli…

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *